bool(false)

Efektivita zanedbané klimatizace může za rok klesnout i o pět procent. Jak se o chladicí systém starat?

S blížícím se létem je dobré začít se starat o chladicí systémy v domácnosti. Mezi nejpopulárnější patří především klimatizace. Ačkoliv toto zařízení nepotřebuje každodenní údržbu, je dobré mu věnovat pravidelnou péči. Bez ní totiž stoupá hygienické riziko, ale také spotřeba zařízení. Zároveň klesá jeho efektivita, a to až o pět procent ročně. Na které části se tedy při údržbě klimatizace před letní sezónou podívat?

Naprostým základem z hlediska údržby jsou v případě každé klimatizace filtry, zařízení jich obsahují hned několik. Jedním z hlavních je filtr pevných částic, který se nachází v horní části jednotky, jeho odejmutí je přitom poměrně jednoduché. Pokud je filtr příliš zanesený, sníží se průtok vzduchu přes výparník, jeho lamely se podchladí a začne na nich kondenzovat voda. Výsledkem je pak zvýšený počet bakterií. K očištění hlavního filtru je přitom možné použít vlhký hadřík nebo saponát v kombinaci například se sprchou. Naopak kvůli plastové konstrukci se rozhodně nedoporučuje umývat filtry v myčce, mohly by se totiž pokroutit.

Stejný postup čištění lze volit i u základních filtrů uvnitř klimatizační jednotky, které uživatel spatří hned po otevření šasi a které jsou taktéž lehce vyjímatelné. Do zařízení je pak třeba očištěné části vracet vždy až v momentu, kdy jsou úplně oschlé. Odborníci zároveň doporučují při otevření šasi očistit právě dvířka z jejich vnitřní strany, opět například vlhkým hadříkem. Prach se zde díky statické elektřině totiž usazuje také. V případě všech úkonů spojených s údržbou musí být klimatizace nejen vypnutá, ale i odpojená od elektrické sítě. Některé její součásti jsou totiž pod proudem, při zapnutí by se navíc mohl prach zevnitř zařízení rozfoukat do místnosti.

Speciální filtry si žádají výměnu

Moderní klimatizace bývají kromě jiného vybaveny také technologií studené plazmy, která omezuje viry, roztoče či alergeny. Je proto vhodná kupříkladu pro alergiky. S touto technologií souvisí též speciální filtr. „Pokud jde o čištění plazmového filtru, vzhledem k jeho elektrickému napájení se pro tuto činnost doporučuje využívat suché pomůcky, například štětec,“ sdělil Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem klimatizačních zařízení. Kromě zmíněných filtrů obsahují klimatizace i další přídavné filtry, jedním z nich bývá téměř u všech chladicích zařízení uhlíkový filtr, jenž se stará o eliminaci zápachu, nebo deodorizační filtr. Tyto vložky se obvykle vyměňují v závislosti na intenzitě provozu. „Pokud má klimatizace zároveň vytápěcí funkci a uživatel ji tedy nepoužívá pouze několik dní v létě, ale velkou část roku, měly by se tyto filtry měnit zhruba jednou za půl roku,“ doplnil Zabloudil.

Údržba venkovní jednotky

Spolu s výše zmíněnými úkony je pak dobré celou vnitřní část klimatizace opatrně vyluxovat a zbavit ji tak dalších přebytečných prachových částic. Tento úkon by neměl minout ani druhou část zařízení, kterým je venkovní jednotka. Velmi často se do ní především na podzim dostává listí opadané ze stromů. Kromě samotné jednotky se vyplatí zkontrolovat rovněž izolaci na potrubí, jež vede z kompresoru do interiéru. Netěsnosti na potrubí s chladivem se zpravidla projeví mastnými skvrnami v místě připojení jednotky. „Doporučujeme také kontrolu odpadního potrubí, které má tendenci se při zanedbané údržbě ucpávat. Vývod by měl být při správném provozu klimatizace vždy čistý,“ řekl Zabloudil.

Odborníky pozvěte po nastěhování

Podobně jako u jiných spotřebičů platí, že nejjednodušší úkony, jako třeba vyčištění hlavních prachových filtrů, zvládne i laik. U složitějších činností, kdy je potřeba například část klimatizace pomocí šroubováku demontovat, je pak dobré řídit se manuálem nebo se rovnou obrátit na odbornou firmu, a to nejlépe výrobce, případně pak společnost, která klimatizaci do interiéru instalovala. Uživatel by naopak odborný dohled určitě vynechat neměl v případě, kdy se nově nastěhuje do bytu či domu, ve kterém už je klimatizace zabudovaná a dříve se používala. V takové situaci běžný laik jen těžko pozná, jakou má zařízení historii a zda není nějakým způsobem závadné. Odborník tedy může nejen přijít na všechny potenciální neduhy, ale může při vyšetření zároveň provést takzvané hloubkové čištění, při němž velkou část zařízení demontuje. Kromě výměny filtrů se v tomto ohledu věnuje také čištění a případně i vyvážení ventilátoru nebo péči o elektroniku. Po této důkladné proceduře má pak člověk jistotu, že klimatizace je bez závad, a nejen v letních dnech tak bude fungovat, jako by právě sjela z výrobní linky.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Přes geopolitické problémy Evropa v roce 2017 přilákala nejvíc přímých zahraničních investic v historii. Největší potenciál má odvětví digitálních technologií

Zahraniční investoři loni v Evropě zahájili rekordních 6 653 projektů, díky nimž vzniklo více než 353 tisíc nových pracovních míst. Ukazuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice (European Attractiveness Survey), který každoročně realizuje společnost EY. I přes geopolitické problémy jsou …

Skupina UniCredit podepsala chartu žen ve finančním sektoru

Skupina UniCredit informovala o podepsání charty Ministerstva financí Spojeného království týkající se žen ve finančním sektoru (HM Treasury Women in Finance Charter) a zavázala se tak poskytovat plnou podporu při zlepšování rovného zastoupení mužů a žen v sektoru finančních služeb ve Spojeném království a na …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Bojíme se regulací, zní od firem z celého světa i ČR

Analýza
Pro firmy z celého světa je největším rizikem pro podnikání regulace, kterými se jednotlivé státy připravují na možné scénáře ekonomicko-politického vývoje. Vyplývá to z aktuálního celosvětového průzkumu poradenské společnosti BDO. Tato obava se přitom od loňska výrazně zvýšila. Jiné studie a ankety dokládají, že obdobné obavy mají rovněž podnikatelé v České republice.
Rolovat nahoru