Efektivita zanedbané klimatizace může za rok klesnout i o pět procent. Jak se o chladicí systém starat?

S blížícím se létem je dobré začít se starat o chladicí systémy v domácnosti. Mezi nejpopulárnější patří především klimatizace. Ačkoliv toto zařízení nepotřebuje každodenní údržbu, je dobré mu věnovat pravidelnou péči. Bez ní totiž stoupá hygienické riziko, ale také spotřeba zařízení. Zároveň klesá jeho efektivita, a to až o pět procent ročně. Na které části se tedy při údržbě klimatizace před letní sezónou podívat?

Naprostým základem z hlediska údržby jsou v případě každé klimatizace filtry, zařízení jich obsahují hned několik. Jedním z hlavních je filtr pevných částic, který se nachází v horní části jednotky, jeho odejmutí je přitom poměrně jednoduché. Pokud je filtr příliš zanesený, sníží se průtok vzduchu přes výparník, jeho lamely se podchladí a začne na nich kondenzovat voda. Výsledkem je pak zvýšený počet bakterií. K očištění hlavního filtru je přitom možné použít vlhký hadřík nebo saponát v kombinaci například se sprchou. Naopak kvůli plastové konstrukci se rozhodně nedoporučuje umývat filtry v myčce, mohly by se totiž pokroutit.

Stejný postup čištění lze volit i u základních filtrů uvnitř klimatizační jednotky, které uživatel spatří hned po otevření šasi a které jsou taktéž lehce vyjímatelné. Do zařízení je pak třeba očištěné části vracet vždy až v momentu, kdy jsou úplně oschlé. Odborníci zároveň doporučují při otevření šasi očistit právě dvířka z jejich vnitřní strany, opět například vlhkým hadříkem. Prach se zde díky statické elektřině totiž usazuje také. V případě všech úkonů spojených s údržbou musí být klimatizace nejen vypnutá, ale i odpojená od elektrické sítě. Některé její součásti jsou totiž pod proudem, při zapnutí by se navíc mohl prach zevnitř zařízení rozfoukat do místnosti.

Speciální filtry si žádají výměnu

Moderní klimatizace bývají kromě jiného vybaveny také technologií studené plazmy, která omezuje viry, roztoče či alergeny. Je proto vhodná kupříkladu pro alergiky. S touto technologií souvisí též speciální filtr. „Pokud jde o čištění plazmového filtru, vzhledem k jeho elektrickému napájení se pro tuto činnost doporučuje využívat suché pomůcky, například štětec,“ sdělil Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem klimatizačních zařízení. Kromě zmíněných filtrů obsahují klimatizace i další přídavné filtry, jedním z nich bývá téměř u všech chladicích zařízení uhlíkový filtr, jenž se stará o eliminaci zápachu, nebo deodorizační filtr. Tyto vložky se obvykle vyměňují v závislosti na intenzitě provozu. „Pokud má klimatizace zároveň vytápěcí funkci a uživatel ji tedy nepoužívá pouze několik dní v létě, ale velkou část roku, měly by se tyto filtry měnit zhruba jednou za půl roku,“ doplnil Zabloudil.

Údržba venkovní jednotky

Spolu s výše zmíněnými úkony je pak dobré celou vnitřní část klimatizace opatrně vyluxovat a zbavit ji tak dalších přebytečných prachových částic. Tento úkon by neměl minout ani druhou část zařízení, kterým je venkovní jednotka. Velmi často se do ní především na podzim dostává listí opadané ze stromů. Kromě samotné jednotky se vyplatí zkontrolovat rovněž izolaci na potrubí, jež vede z kompresoru do interiéru. Netěsnosti na potrubí s chladivem se zpravidla projeví mastnými skvrnami v místě připojení jednotky. „Doporučujeme také kontrolu odpadního potrubí, které má tendenci se při zanedbané údržbě ucpávat. Vývod by měl být při správném provozu klimatizace vždy čistý,“ řekl Zabloudil.

Odborníky pozvěte po nastěhování

Podobně jako u jiných spotřebičů platí, že nejjednodušší úkony, jako třeba vyčištění hlavních prachových filtrů, zvládne i laik. U složitějších činností, kdy je potřeba například část klimatizace pomocí šroubováku demontovat, je pak dobré řídit se manuálem nebo se rovnou obrátit na odbornou firmu, a to nejlépe výrobce, případně pak společnost, která klimatizaci do interiéru instalovala. Uživatel by naopak odborný dohled určitě vynechat neměl v případě, kdy se nově nastěhuje do bytu či domu, ve kterém už je klimatizace zabudovaná a dříve se používala. V takové situaci běžný laik jen těžko pozná, jakou má zařízení historii a zda není nějakým způsobem závadné. Odborník tedy může nejen přijít na všechny potenciální neduhy, ale může při vyšetření zároveň provést takzvané hloubkové čištění, při němž velkou část zařízení demontuje. Kromě výměny filtrů se v tomto ohledu věnuje také čištění a případně i vyvážení ventilátoru nebo péči o elektroniku. Po této důkladné proceduře má pak člověk jistotu, že klimatizace je bez závad, a nejen v letních dnech tak bude fungovat, jako by právě sjela z výrobní linky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru