Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Názor
Tzv. ostrovní domy jsou vnímány jako futuristická budoucnost stavebnictví. Hodně se o nich v poslední době mluví a první již u nás vznikají. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně, soběstačně a ekologicky. Problémem je, že na jejich vznik není připraven právní rámec a úřady si s nimi často nevědí rady.
Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Faktem je, že současná legislativa požaduje napojení novostavby na infrastrukturu zajišťující přístup k elektřině a vodě.

Přesto zřejmě nejde o nepřekonatelný problém, dle ministerstva pro místní rozvoj lze i za těchto podmínek stavbu ostrovního domu povolit.

Legislativa by se však logicky měla postupně měnícím se situaci přizpůsobovat a brát nové trendy do úvahy, aby ostrovní domy nestály mimo zákon. Stavebníci by pak nemuseli uvažovat o řešeních, která plánují napojení na stávající infrastrukturu a teprve následné odpojení.

Jsem toho názoru, že v tuto chvíli se musí zákon přizpůsobit realitě, která jde kupředu. Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. V současné době jsou ale v situaci, že se tím dostávají na samou hranici zákona a nemohou si být jisti, že svůj projekt zdárně dotáhnou. Přitom většinou jde o zcela ekologické a šetrné projekty.

Každopádně zastánci nezávislého ekologického bydlení pevně věří, že úředníci vezmou nový trend vážně a začnou začleňovat do legislativy body, které umožní ostrovním domům vznikat. Je to každopádně v zájmu všech zúčastněných.

Autor je předseda dozorčí rady společnosti Wirtuuu
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Zavřít reklamu ×
  1. Jednoduše, vše vyřídíte dle pravidel a po kolaudaci se od všeho co vám nevyhovuje odpojíte, nikdo vám nemůže nařídit že musíte svítit elektřinou ze sítě, když si chcete svítit baterkou či svíčkou. Totéž platí o vodě či teplu. EU nařizuje stavby s minimální či žádnou ztrátou energie, ale zákony k tomu nejsou připraveny. Je to problém, občan je najednou bez závislosti a diktátu a hlavně bez placení daní a je nezávislí a to je špatné stát nebude z něj mít ani korunu. Tesla taky chtěl aby lidé měli elektřinu zadarmo , ale nesměl to realizovat nikdo by se na to nenažral.

  2. Znám lidi, kteří předběhli dobu a žijí jen ze vzduchu, slunce, větru a deště. Svým počínáním však nezapadají do požadavků systému, nejsou pod kontrolou, jejich počínání je vykoupeno častou šikanou ze strany organizačních složek uplatňování státní moci. Není to tedy jen o pořízení takového obydlí a jeho kolaudaci (stavba ostrovního domu vyjde výrazně levněji), ale občané, kteří se vydali cestou nezávislosti musí počítat i s kontrolami sociálního systému přímo jejich dětí. Na závěr jednu základní poznámku: Dnem, kdy se lidstvo rozhodlo kálet do vody jenom pro dopravu exkrementů si lidstvo pod sebou uřízlo větev!
    fous

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.