Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Názor
Tzv. ostrovní domy jsou vnímány jako futuristická budoucnost stavebnictví. Hodně se o nich v poslední době mluví a první již u nás vznikají. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně, soběstačně a ekologicky. Problémem je, že na jejich vznik není připraven právní rámec a úřady si s nimi často nevědí rady.
Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Faktem je, že současná legislativa požaduje napojení novostavby na infrastrukturu zajišťující přístup k elektřině a vodě.

Přesto zřejmě nejde o nepřekonatelný problém, dle ministerstva pro místní rozvoj lze i za těchto podmínek stavbu ostrovního domu povolit.

Legislativa by se však logicky měla postupně měnícím se situaci přizpůsobovat a brát nové trendy do úvahy, aby ostrovní domy nestály mimo zákon. Stavebníci by pak nemuseli uvažovat o řešeních, která plánují napojení na stávající infrastrukturu a teprve následné odpojení.

Jsem toho názoru, že v tuto chvíli se musí zákon přizpůsobit realitě, která jde kupředu. Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. V současné době jsou ale v situaci, že se tím dostávají na samou hranici zákona a nemohou si být jisti, že svůj projekt zdárně dotáhnou. Přitom většinou jde o zcela ekologické a šetrné projekty.

Každopádně zastánci nezávislého ekologického bydlení pevně věří, že úředníci vezmou nový trend vážně a začnou začleňovat do legislativy body, které umožní ostrovním domům vznikat. Je to každopádně v zájmu všech zúčastněných.

Autor je předseda dozorčí rady společnosti Wirtuuu
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

  1. Jednoduše, vše vyřídíte dle pravidel a po kolaudaci se od všeho co vám nevyhovuje odpojíte, nikdo vám nemůže nařídit že musíte svítit elektřinou ze sítě, když si chcete svítit baterkou či svíčkou. Totéž platí o vodě či teplu. EU nařizuje stavby s minimální či žádnou ztrátou energie, ale zákony k tomu nejsou připraveny. Je to problém, občan je najednou bez závislosti a diktátu a hlavně bez placení daní a je nezávislí a to je špatné stát nebude z něj mít ani korunu. Tesla taky chtěl aby lidé měli elektřinu zadarmo , ale nesměl to realizovat nikdo by se na to nenažral.

  2. Znám lidi, kteří předběhli dobu a žijí jen ze vzduchu, slunce, větru a deště. Svým počínáním však nezapadají do požadavků systému, nejsou pod kontrolou, jejich počínání je vykoupeno častou šikanou ze strany organizačních složek uplatňování státní moci. Není to tedy jen o pořízení takového obydlí a jeho kolaudaci (stavba ostrovního domu vyjde výrazně levněji), ale občané, kteří se vydali cestou nezávislosti musí počítat i s kontrolami sociálního systému přímo jejich dětí. Na závěr jednu základní poznámku: Dnem, kdy se lidstvo rozhodlo kálet do vody jenom pro dopravu exkrementů si lidstvo pod sebou uřízlo větev!
    fous

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nestaráte se o rodiče? Porušujete zákon

Co jsou to alimenty a kdy nastává vyživovací povinnost? Většina lidí si tyto výdaje spojí s rozvodem a péčí o nezletilé děti, kdy jeden z rodičů pravidelně přispívá finanční částkou stanovenou soudem. Ale to zdaleka …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru