Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Názor
Tzv. ostrovní domy jsou vnímány jako futuristická budoucnost stavebnictví. Hodně se o nich v poslední době mluví a první již u nás vznikají. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně, soběstačně a ekologicky. Problémem je, že na jejich vznik není připraven právní rámec a úřady si s nimi často nevědí rady.
Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Faktem je, že současná legislativa požaduje napojení novostavby na infrastrukturu zajišťující přístup k elektřině a vodě.

Přesto zřejmě nejde o nepřekonatelný problém, dle ministerstva pro místní rozvoj lze i za těchto podmínek stavbu ostrovního domu povolit.

Legislativa by se však logicky měla postupně měnícím se situaci přizpůsobovat a brát nové trendy do úvahy, aby ostrovní domy nestály mimo zákon. Stavebníci by pak nemuseli uvažovat o řešeních, která plánují napojení na stávající infrastrukturu a teprve následné odpojení.

Jsem toho názoru, že v tuto chvíli se musí zákon přizpůsobit realitě, která jde kupředu. Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. V současné době jsou ale v situaci, že se tím dostávají na samou hranici zákona a nemohou si být jisti, že svůj projekt zdárně dotáhnou. Přitom většinou jde o zcela ekologické a šetrné projekty.

Každopádně zastánci nezávislého ekologického bydlení pevně věří, že úředníci vezmou nový trend vážně a začnou začleňovat do legislativy body, které umožní ostrovním domům vznikat. Je to každopádně v zájmu všech zúčastněných.

Autor je předseda dozorčí rady společnosti Wirtuuu
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina domácností utratí ročně za teplo přes 24 000 Kč

Zavřít reklamu ×
  1. Jednoduše, vše vyřídíte dle pravidel a po kolaudaci se od všeho co vám nevyhovuje odpojíte, nikdo vám nemůže nařídit že musíte svítit elektřinou ze sítě, když si chcete svítit baterkou či svíčkou. Totéž platí o vodě či teplu. EU nařizuje stavby s minimální či žádnou ztrátou energie, ale zákony k tomu nejsou připraveny. Je to problém, občan je najednou bez závislosti a diktátu a hlavně bez placení daní a je nezávislí a to je špatné stát nebude z něj mít ani korunu. Tesla taky chtěl aby lidé měli elektřinu zadarmo , ale nesměl to realizovat nikdo by se na to nenažral.

  2. Znám lidi, kteří předběhli dobu a žijí jen ze vzduchu, slunce, větru a deště. Svým počínáním však nezapadají do požadavků systému, nejsou pod kontrolou, jejich počínání je vykoupeno častou šikanou ze strany organizačních složek uplatňování státní moci. Není to tedy jen o pořízení takového obydlí a jeho kolaudaci (stavba ostrovního domu vyjde výrazně levněji), ale občané, kteří se vydali cestou nezávislosti musí počítat i s kontrolami sociálního systému přímo jejich dětí. Na závěr jednu základní poznámku: Dnem, kdy se lidstvo rozhodlo kálet do vody jenom pro dopravu exkrementů si lidstvo pod sebou uřízlo větev!
    fous

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB