Ekonomická nálada v Německu v říjnu překonala odhady

Německé indikátory podnikatelského sentimentu v říjnu zaznamenaly překvapivě výrazný nárůst. Platí to jak pro PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), tak Ifo index (jeden z nejdůležitějších předstihových ukazatelů ekonomického vývoje v Německu).
Německé indikátory podnikatelského sentimentu v říjnu zaznamenaly překvapivě výrazný nárůst. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Německé indikátory podnikatelského sentimentu v říjnu zaznamenaly překvapivě výrazný nárůst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nadále však setrvaly na poměrně nízkých úrovních. Obecně podle nás k postupnému odrazu nálady v německé ekonomice ode dna přispívá mimo jiné uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky a očekávaný fiskální stimul v Číně, která je nejvýznamnějším obchodním partnerem Německa. Lehce pod 50 body, tedy v pásmu kontrakce, v říjnu zůstal také PMI za celou eurozónu (49,7 b.).

Pesimismus PMI indikátorů je ale z našeho pohledu přehnaný. Neočekáváme, že by ekonomika eurozóny upadla do recese, naopak v příštím roce podle nás její hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o jedno procento. Napomoci by k tomu mělo oživení spotřeby domácností podpořené solidní dynamikou disponibilních příjmů a pokles míry úspor ze zvýšených úrovní.

Důvěra tuzemských spotřebitelů se v říjnu zvýšila nad dlouhodobý průměr. Ke zlepšení spotřebitelského sentimentu z 97,9 bodu v září na 100,7 bodu přispělo především lepší hodnocení ekonomické i finanční situace v příštím roce. Celkovou důvěru v ekonomiku však poblíž zářijových hodnot udrželo naopak meziměsíční zhoršení nálady v odvětvích obchodu a služeb.

Postupné oživení domácí poptávky by z hlediska výdajových složek HDP mělo být podle nás hlavním tahounem jeho růstu. Celkově očekáváme v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 0,8 procenta a v příštím o 1,5 procenta.

Americký dolar podpořený nárůstem dolarových výnosů nejprve v první polovině týdne posílil, část zisků ale do konce týdne odevzdal.

Data z americké ekonomiky byla opět poměrně silná, když odhady v pozitivním smyslu překonal říjnový PMI, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti i v pátek zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za září. Celkově zelené bankovky v páru s eurem končí mezitýdně silnější o 0,3 procenta na 1,083 USD/EUR.

Česká koruna tento týden uzavírá zhruba tam, kde začala, tedy poblíž hladiny 25,25 CZK/EUR. Měny rozvíjejících se trhů se v posledních týdnech dostaly pod tlak v souvislosti s narůstající nervozitou na trzích před prezidentskými volbami v USA a zvýšeným napětím na Blízkém východě.

Před oslabením korunu vůči euru z našeho pohledu pomáhá ochránit rozšířený úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými tržními úrokovými sazbami. V příštím roce by k jejímu posílení mělo přispět hlavně ekonomické oživení a rovněž vývoj na globálních trzích, kde očekáváme určitý odklon od dolarových aktiv směrem k těm více rizikovým.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena