Ekonomické Spojené státy vs. ekologická Evropská unie

Názor
Zatímco ve Spojených státech je více nasloucháno ekonomům, v Evropské unii začínají mít hlavní slovo ekologové. To do budoucna může mít negativní vliv na evropské hospodářství a v konečném důsledku se může snížit význam Evropské unie v rámci světa.
Zatímco ve Spojených státech je více nasloucháno ekonomům, v Evropské unii začínají mít hlavní slovo ekologové. Foto: Depositphotos.com

V poslední době si můžeme všimnout, že Spojené státy mají na celou řadu problémů zcela odlišný pohled než Evropská unie. Například v oblasti daní došlo za vlády Donalda Trumpa k výraznému snížení zátěže. Daňová sazba pro podniky byla snížena z 35 na 21 procent. Polepšily si i fyzické osoby. Zároveň byla zrušena celá řada regulací, která svazovala podnikatelům ruce.

Snížení daní tvrdě kritizovali opoziční politici z Demokratické strany. Například Nancy Pelosiová, která ve Spojených státech zastává funkci předsedkyně Sněmovny reprezentantů, označila snížení daní za „Armageddon“. Po dvou letech od daňové reformy však můžeme říct, že se americké ekonomice daří velmi dobře. Tamní nezaměstnanost je na rekordním minimu, mzdy rychle rostou a akciové trhy se dostaly na nová maxima.

Politici v Evropské unii razí odlišný přístup. Místo snížení daní plánují rozpočtové stimuly na podporu ekonomiky. K tomu jsou zapotřebí vysoké daně, které zajistí vysoké příjmy do veřejných rozpočtů.

PSALI JSME:
Greta Thunbergová: Ať se vám to líbí, nebo ne, změna přichází

Politici místo lidí rozhodují o stále větší části ekonomiky. Často se přitom chovají nehospodárně, protože o cizích penězích se rozhoduje snáze než o vlastních.

Nově se do centra pozornosti dostal takzvaný „Zelený nový úděl“. S jeho pomocí chtějí politici pumpovat peníze do ekonomiky a přitom do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Jistě jde o ambiciózní a chvályhodný cíl. Nicméně bychom měli narovinu říct, že realizace „Zeleného nového údělu“ bude extrémně finančně nákladná a pravděpodobně si vyžádá další zvýšení daňové zátěže.

Východiska Evropské unie a Spojených států se neliší pouze v hospodářské oblasti. Jednoznačné rozdíly jsou patrné i v samotném přístupu k ekologii. Spojené státy již dříve zahájily proces odstoupení od klimatické dohody. Místo realizace ekologických projektů chystají stavbu nových ropovodů. Donald Trump dokonce přišel s návrhem na urychlení výstavby velkých infrastrukturních projektů. Řešení spočívá v tom, že se přestanou posuzovat vlivy klíčových staveb na životní prostředí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2

Zavřít reklamu ×
  1. Evropská unie nesahá unii v USA ani po kotníky. V USA jsou všude stejné ceny a také platy jsou srovnané.Tohle ta slavná EU nedokázala aani nedokáže. Je čas ji zrušit pro její nefunkčnost.

  2. V EU vyděkávají mnohem více než vUSA. Ekologická hnutí,VÚ které dokazují, že zahyneme horkem, výrobci fotovoltaiky a větrníků,neziskové ekologické organizace.

  3. Jo tak to vypadá, kdyz s penězi hospodaří ludi,kteří je neumeji vydělat.
    Evropa bude stradat a amerika se bude smát. Uz chapu dcerukzera se radeji odstehovala do ameriky

  4. Záleží, jak to kdo má v hlavě srovnané ve vztahu k životnímu prostředí. Někdo je ve svém žití předběžně opatrný a myslí na budoucnost, druhý si chce užívat a je mu v podstatě jedno, jak svojí energetickou spotřebou (a v současné době emisemi-skleníkovými plyny) ovlivní budoucnost. Obě skupiny na Zemi zcela jistě patří. Která skupina se chovala lépe, posoudí ti, kteří nás budou hodnotit, až už tady nebudeme. To nám může být jedno, protože za naše současné postoje ve vztahu k životnímu prostředí již slávu, peníze a majetek nezískáme a také nebudeme v hrobě, nebo v podobě rozptýleného popela trpět hlady a horkem. Na tomto světě existují dva způsoby jednání: jeden je ve shodě se zákony lidskými (ekonomika, legislativa, genetická výbava) druhý se zákony přírodními (udržitelný rozvoj životních podmínek). Všichni obře víme, že lidé jsou nevděční, pokrytečtí, zbabělí a ziskuchtiví, a pokud cítí osobní prospěch, přetrhli by se dobrou vůlí. Jak říká Machiavelli: Slibují hory doly – celé své jmění, životy vlastních synů, svou krev, ale jakmile však dojde k lámání chleba, na čtyráku obrátí. S klimatickými změnami je to obdobné jako se souchotinami. Zpočátku je nesnadno rozpoznáme, ale lehko vyléčíme, kdežto až propuknou, poznáme je na první pohled, ale pomoci už není. Uhýbat před klimatickými změnami a tvářit se, že se nic neděje, opravdu nelze, ani v zájmu momentálního zachování ekonomické prosperity. Dopad klimatických změn se tím nezastaví, jen se k vlastní škodě oddálí tak, že už nebude cesta zpátky. Je vhodnější dívat se na klimatické změny tak, jak se mají ve skutečnosti, než jak se zvnějšku jeví a jak jsou prezentovány politiky. Ten, kdo si nevšímá reality a nechce vidět, jak je to ve skutečnosti a staví spíše na svých přáních a představách, nedopadne dobře.

  5. Dopadne to jako s Boeingem. Tak dlouho si budou myslet, že je všechno v pořádku, až se to celé sesype.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru