Ekonomika EU loni vzrostla o 1,4 procenta

Názor
Spojené státy vykázaly v loňském roce nejpomalejší růst ekonomiky od roku 2016. Přesto americká ekonomika rostla výrazně rychleji než ekonomika Evropské unie, která i přes uvolněnou měnovou politiku není schopna šlápnout na plyn.
Současný růst eurozóny je vzhledem k uvolněné měnové politice Evropské centrální banky velice slabý. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco se česká ekonomika dotahuje na průměr Evropské unie, postavení evropské ekonomiky se vůči Spojeným státům a Číně zhoršuje. Evropská unie dosahuje dlouhodobě nižšího ekonomického růstu kvůli regulatorní zátěži a vysoké míře daňového a odvodového zatížení.

Podle dnes zveřejněné zprávy Eurostatu vzrostl v uplynulém roce hrubý domácí produkt eurozóny o 1,2 procenta a celé evropské unie o 1,4 procenta. Země platící eurem i ostatní země Evropské unie v průměru rostly pomaleji než Česká republika. Naše ekonomika by dle odhadu Ministerstva financí ČR měla za celý loňský rok vzrůst přibližně o 2,5 procenta. To by nám umožnilo přiblížit se k unijnímu průměru v klíčovém ukazateli, který přepočítává hrubý domácí produkt vůči počtu obyvatel a dalším ekonomickým veličinám.

PSALI JSME:
Bankovní asociace: Česká ekonomika zpomaluje, odraz ode dna ji čeká v roce 2021

V meziročním srovnání dochází ke zpomalování ekonomického růstu v eurozóně i v Evropské unii. Ve třetím čtvrtletí 2019 rostla ekonomika eurozóny o 1,2 procenta a ekonomika Evropské unie o 1,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí 2019 však došlo ke zpomalení na 1,0 respektive 1,1 procenta. Tento vývoj lze označit za nepříznivý. Evropští představitelé by měli zvážit, zda by bylo vhodné přistoupit k novým stimulačním opatřením.

Současný růst eurozóny je vzhledem k uvolněné měnové politice Evropské centrální banky velice slabý. Česká ekonomika rostla přibližně dvakrát rychlejším tempem než ekonomika eurozóny. Přitom máme výrazně utaženější měnovou politiku. To by v dlouhodobém horizontu mělo přispět k posilování kurzu koruny vůči euru.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šéfové světových firem jsou nejpesimističtější od poslední krize

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.