Ekonomika eurozóny kvůli pandemii znovu upadla do recese

Názor
Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta v mezičtvrtletním a 1,8 procenta v meziročním vyjádření. Jde o mírně lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s mezičtvrtletním poklesem HDP o 0,8 procenta.
Z pohledu Evropské centrální banky zřejmě data o HDP eurozóny nepředstavují výraznější překvapení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o druhý mezičtvrtletní pokles HDP v řadě a ekonomika eurozóny tedy znovu upadla do recese s tím, jak na služby a maloobchod dopadají omezení související s pandemií. Řada ekonomik ale v prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP, což platí o Francii, Belgii, Rakousku či Finsku. Velké ekonomiky jako Německo, Itálie a Španělsko ale vykázaly mezičtvrtletní pokles HDP a vzhledem ke své velikosti stáhly k poklesu také eurozónu jako celek.

V meziročním vyjádření se pokles HDP výrazně zpomalil, na 1,8 procenta, když v závěrečném čtvrtletí roku 2020 meziroční pokles činil 4,9 procenta. Detaily k vývoji HDP eurozóny za letošní první čtvrtletí nejsou v tuto chvíli k dispozici: Zveřejněny budou až 8. června, ovšem 18. května bude zveřejněn ještě zpřesněný předběžný odhad celkového výkonu ekonomiky za první tři měsíce letošního roku.

Dá se nicméně předpokládat, že za mezičtvrtletní pokles HDP může spotřeba domácností a zřejmě také investiční výdaje firem. Zatímco na domácnosti dopadají uzavírky v obchodu a ve službách, jež spotřebitelům brání v utrácení navzdory zlepšující se náladě, tak na podnikatele a jejich ochotu investovat působí trvající nejistoty v souvislosti s omezeními, jež dopadají na řadu odvětví ekonomiky.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Příznivý vývoj ve statistikách za letošní první čtvrtletí lze naopak čekat na straně exportů a zřejmě také na straně vládní spotřeby. Pro celý letošní rok čekáme růst HDP eurozóny v oblasti čtyř procent, klíčové bude tempo odbourávání restrikcí spojených s koronavirem a souběžný návrat ekonomiky a spotřebitelů k normálnímu fungování.

Pro samotné druhé čtvrtletí předpokládáme návrat HDP k mezikvartálnímu růstu s tím, jak pokrok ve vakcinaci umožní alespoň postupné uvolňování pandemických restrikcí. S tím, jak loni na jaře v souvislosti s první vlnou pandemie ekonomická aktivita v eurozóně výrazně propadla, lze pro letošní druhé čtvrtletí čekat výrazný meziroční růst HDP.

Z pohledu Evropské centrální banky (ECB) zřejmě data o HDP nepředstavují výraznější překvapení a zároveň lze předpokládat, že ECB se bude snažit udržovat příznivé měnové podmínky i do dalších čtvrtletí s cílem podpořit hospodářské oživení eurozóny. Letošní druhé pololetí by mělo být ve znamení již méně výrazného tempa meziročního růstu, nicméně HDP by se měl meziročně zvyšovat i nadále.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny by se mohla vrátit k růstu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru