Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Analýza
Ekonomika eurozóny se dle předběžných údajů v letošním druhém čtvrtletí vymanila z recese, když hrubý domácí produkt (HDP) vykázal růst dvě procenta v mezičtvrtletním a 13,7 procenta v meziročním vyjádření. Jde o lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s růstem 1,5 procenta v mezičtvrtletním a 13,2 procenta v meziročním vyjádření.
Premiantem eurozóny, pokud jde o růst HDP, je Španělsko, kde HDP v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl meziročně bezmála o 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezičtvrtletní růst HDP byl patrný jak z měsíčních průzkumů z ekonomiky eurozóny, tak z dat o výkonu průmyslu či maloobchodu za jednotlivé měsíce druhého čtvrtletí – tak, jak jsou v tuto chvíli k dispozici.

Meziroční růst HDP o 13,7 procenta znamená historický rekord – zde pomohl statistický efekt nízké základny loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomickou aktivitu v eurozóně tvrdě dopadla omezení související s první vlnou pandemie. Výsledek kontrastuje s meziročním poklesem na úrovni 1,3 procenta, jenž byl vykázán v letošním prvním čtvrtletí.

Silný meziroční růst HDP, vykázaný ve druhém čtvrtletí, je neudržitelný, neboť souvisel s jednorázovým statistickým efektem nízké srovnávací základny, průzkumy z eurozóny nicméně naznačují, že ekonomická aktivita silně rostla i na počátku třetího čtvrtletí.

Detaily k vývoji HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí nejsou v tuto chvíli k dispozici: Zveřejněny budou až 7. září, ovšem 17. srpna bude zveřejněn ještě zpřesněný předběžný odhad celkového výkonu ekonomiky za jarní měsíce letošního roku.

PSALI JSME:
Eurozóna: Lépe se dařilo ekonomikám orientovaným na služby

Dá se nicméně předpokládat, že na ekonomickou aktivitu v eurozóně mělo příznivý vliv jednak rozvolnění pandemických omezení v maloobchodu a službách, což znamená možnost vyšších útrat ze strany spotřebitelů, a také hospodářské oživení ve světové ekonomice obecně, tedy na exportních trzích, které vytváří příznivé prostředí.

Ve druhém čtvrtletí vykázaly mezikvartální růstu HDP zatím všechny ekonomiky eurozóny, které předběžná data o HDP reportovaly, přičemž v čele je zatím Rakousko s mezičtvrtletním růstem HDP o 4,3 procenta, na opačné straně žebříčku je Litva s růstem 0,4 procenta.

Většina ekonomik vykázala dvouciferný meziroční růst HDP, premiantem je v tuto chvíli Španělsko, kde HDP v letošním druhém čtvrtletí vzrostl meziročně bezmála o 20 procent. Pro celý letošní rok čekáme růst HDP eurozóny mírně nad úrovní 4,5 procenta a obdobné tempo růstu by se mohlo udržet i v roce 2022.

Obdobný scénář očekává také Evropská centrální banka (ECB) ve své prognóze zveřejněné v červnu. Z pohledu ECB zřejmě data o HDP nepředstavují výraznější překvapení a zároveň lze předpokládat, že ECB se bude snažit udržovat příznivé měnové podmínky i do dalších čtvrtletí s cílem dostat hospodářské oživení eurozóny na dlouhodoběji udržitelný základ.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB