Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou

Názor
Když čtete tyto řádky, ekonomika se probouzí z recese. V nejbližších týdnech prožijeme oživení, takže celý proces vizuálně vypadá jako písmeno V. Když kus ekonomiky zavřeme, aktivita se propadne téměř volným pádem. A když ekonomiku zase otevřeme, stačí málo, aby se ekonomická aktivita otočila prudce nahoru.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zní to optimisticky, ale nechápejme to tak. Spadli jsme totiž příliš hluboko. Dle našich odhadů, které jsou v tuto chvíli skutečně velmi nesnadné, šel výkon ekonomiky dolů již koncem března zhruba o 40 procent a dosáhl pomyslného dna. Ekonomická data ještě několik týdnů budou ukazovat, že ekonomika padá do hluboké recese, ale to je jen statistické zpoždění.

V běžných časech se HDP počítá nejčastěji po čtvrtletích. Ale při covid recesi toto průměrování přes kvartály maskuje skutečný průběh. Ekonomika přitom již nyní roste s tím, jak jsou pozvolna v řadě zemí ukončována omezení proti šíření covid-19. Takže tu máme začátek toho „véčka“.

Ale to není korektní. V latinské ani řecké abecedě neexistuje písmeno, které by dobře popsalo tvar současného vývoje ekonomiky. Čínská symbolika by asi seděla víc.

PSALI JSME:
Česko „přizabilo“ koronavirus. Jak ale teď „nezabít“ ekonomiku?

Byznys, který nemohl fungovat, se nyní rozbíhá, a pokud se nic nepokazí, v horizontu týdnů se aktivita prudce zvýší. Ale i kdyby se během nejbližších týdnů hospodářství zvedlo o 40 procent, stále budeme 16 procent pod úrovní před epidemií. Pořád existuje spousta bariér, které byznys silně omezují, a tato omezení budou mít svůj opožděný efekt v dalších měsících.

Nejistota mezi podniky zůstává enormní. Ty proto přirozeně sahají k úsporám, škrtání investic i personálních nákladů. I zaměstnanci jsou ve velké nejistotě. Zůstat na „ošetřovačce“ a riskovat tak budoucí vyhazov jako rizikovější pracovník? Stručně řečeno, cesta nahoru má šanci být velmi rychlá, protože jdeme po nedávno vyšlápnuté cestě, ale předtím jsme spadli příliš hluboko.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina firem to vidí na krizové příští tři měsíce

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru