Ekonomika Spojených států vzbuzuje obavy. Z recese i stagflace

Minulý týden byly trhy jako na houpačce a ani teď není jasné, jestli americká ekonomika zamíří do recese, jak naznačuje růst nezaměstnanosti, nebo navzdory ní zvládne měkké přistání. Tento týden bude otestován aktuální narativ, protože nás čeká zveřejnění celé řady klíčových ekonomických údajů v USA – indexů PPI, CPI a ve čtvrtek maloobchodních tržeb.
Minulý týden byly trhy jako na houpačce a ani teď není jasné, jestli americká ekonomika zamíří do recese, nebo zvládne měkké přistání. Ilustrační foto: Pixabay.com
Minulý týden byly trhy jako na houpačce a ani teď není jasné, jestli americká ekonomika zamíří do recese, nebo zvládne měkké přistání. Ilustrační foto: Pixabay.com

Celkový CPI (Index spotřebitelských cen, pozn. red.) vykázal v červnu meziměsíční pokles a jádrový stoupl meziměsíčně nejméně od srpna 2021, konkrétně o 0,1 procenta. Pro červenec se všeobecně očekává meziměsíční vzestup celkového i jádrového indexu o 0,2 procenta. Může však překvapit vyššími hodnotami, i kdyby dezinflační trend nadále pokračoval.

V takovém případě by pak trhy musely nejspíš počítat s menší pravděpodobností americké recese a s tím, že Fed, americká centrální banka, na své příští schůzce patrně nesníží sazby o nyní očekávaných 38 bazických bodů. Ovšem kdyby byl CPI index až příliš vysoký, mohou se obavy z možné recese rychle zvrtnout ve strach ze stagflace.

Aby však bylo možné odhadnout, jaké hodnoty mohou tento měsíc dosáhnout výdaje na osobní spotřebu (PCE, index, který sleduje vývoj cen nakoupeného zboží a služeb ze strany amerických spotřebitelů), což je Fedem preferovaný ukazatel inflace, je nezbytné zhodnotit data o velkoobchodní i spotřebitelské inflaci jako celek.

Jedním z klíčových faktorů, který nám pomůže pochopit, jak rychle může americká ekonomika zpomalit, jsou data o spotřebitelských výdajích. Proto je třeba sledovat čtvrteční údaje o maloobchodních tržbách, spolu se zisky ze spotřebního zboží takových podniků, jako jsou Home Depot a Walmart. Na trhu práce pak bude důležitý počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

GBP: Růst inflace vs. pokles mzdových tlaků

Britská libra (GBP) se od počátku roku pyšnila značnou odolností, ale když Bank of England (BOE), britská centrální banka, snížila úrokové sazby a v Evropě se zmírnily politické obavy, ocitla se pod tlakem.

K jejímu ústupu z někdejšího maxima přispěl i značný objem dlouhých pozic a korelace s globálním postojem vůči riziku. V tomto týdnu překypujícím novými údaji však mohou libru opět podpořit úrokové diferenciály.

Britská ekonomika pravděpodobně za čtvrtletí vykáže robustní růst Hrubého domácího produktu (HDP). Očekává se, že inflace, zveřejněná ve středu, bude vyšší, protože se z loňského základu odečítají dopady účtů za energie.

Důležité ale bude, zda zpomalí inflace v oblasti služeb, a může se projevit také jednorázový dopad „Swiftonomiky“ (evropské turné americké zpěvačky Taylor Swiftové). Všeobecně se za červenec očekává celková meziroční inflace 2,3 procenta a inflace v oblasti služeb má ochladnout z červnových meziročních 5,7 na 5,5 procenta.

V současnosti trh odhaduje pravděpodobnost, že BOE v září sazby sníží, na necelých 40 procent. Na obecnější postoj k riziku, a tím i na britskou libru, mohou mít vliv i údaje ze Spojených států. Případný propad amerického indexu CPI nebo maloobchodních tržeb může vyvolat opětovné obavy z recese, což by mohlo libře prospět.

NZD: Odklad snižování sazeb RBNZ může být problém

Mezi prvním a druhým čtvrtletím vzrostla míra nezaměstnanosti na Novém Zélandu ze 4,3 na 4,6 procenta. I když to není tak hrozné jako 4,7 procenta, která očekávali ekonomové, je zřetelné, že se trh práce ochlazuje a nezaměstnanost je nejvyšší za poslední tři roky. Spolu s ustupující inflací a poklesem ekonomické aktivity ve druhém čtvrtletí tak vzbuzuje obavy ohledně možné kontrakce.

Novozélandská centrální banka (RBNZ, Reserve Bank of New Zealand) tak má před sebou zásadní rozhodnutí: Buď tento týden začne snižovat sazby, nebo riskuje, že bude vypadat, že „zaostává“. Dne 10. července totiž banka na schůzce svých představitelů zaujala tzv. holubičí postoj.

Vzhledem k tomu, jak se od té doby množí volání po výraznějším snížení sazeb Fedu, je možné, že si RBNZ dokáže pokles sazeb zdůvodnit. A i když existuje jistá šance, že je sníží o 50 bazických bodů, pravděpodobnější je pokles o 25 bodů.

Trhy už se srpnovým snížením novozélandských sazeb počítají zhruba na 70 procent, což může přinést tlak na propad novozélandského dolaru (NZD), zejména pokud to bude doprovázeno holubičí rétorikou.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB