Ekonomika v karanténě: Výstaváře drtí ztráty, chtějí peníze od státu. Ten ale má sám málo

Po celé Evropě se ruší výstavy a veletrhy. Podle prezidenta asociace výstavářů Jiřího Cardy jsou výstaváři na hraně krachu a budou žádat peníze od státu. Argumentují, že veletrhy a výstavy jsou podobné, co se koncentrace lidí týče, jako nákupní centra a ty se kvůli koronaviru také nezavírají.
Kvůli obavě z nákazy koronavirem ruší buď organizátoři, nebo úřady veletrhy a výstavy po celém světě, a to v době největší sezóny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jenže má to háček: Bez obchodů lidé fungovat nemohou, bez veletrhů ano. Navíc, pokud by vláda výstavářům uvolnila jakékoliv peníze, tak pak by s podobnou argumentací mohly přijít cestovní kanceláře, letecké společnosti, hotely, jimž brzda v pohybu lidí také pořádně pustí žilou, ne-li rovnou utne tipec. A že by vláda těm všem dala třeba daňové úlevy? Dost těžko, když teď sama před sebou valí značný deficit a i kvůli „ekonomice v karanténě“ lze očekávat, že bude mít menší daňový výběr, byť pořádně šlape na EET.

Obecná hysterie je pro firmy likvidační

Kvůli obavě z nákazy koronavirem ruší buď organizátoři, nebo úřady výstavy po celém světě, a to v době největší sezóny. „Považujeme to za neadekvátní reakce na vzniklou situaci. Bohužel kvůli obecné hysterii ruší organizátoři i akce těsně před zahájením. Naše firmy už mají na těchto akcích pracovníky a materiál. Ztráty jsou obrovské,“ argumentuje však Carda.

PSALI JSME:
Strach jako důvod pro storno dovolené? Co říkají na koronavirus pojišťovny

Zrušen byl například ženevský autosalon, kde mělo mít premiéru nové škodovácké „eresko“, světový veletrh cestovního ruchu ITB Berlín, nejprestižnější veletrh mobilních technologií MWC v Barceloně či investiční veletrh ve francouzském Cannes, MIPIM.

„Ruší se akce napříč Evropou, například v Düsseldorfu nebo ve Frankfurtu či Berlíně. Jde o desítky akcí, které živí české výstavářské firmy. Ty nyní vyčerpávají svoje finanční rezervy na platy lidí a ocitají se na pokraji existence,“ doplňuje Carda.

V Česku podle něho existuje stovka výstavářských firem. Živí je export, zejména Německo. Čeští výstaváři zaměstnávají stovky lidí a další stovky dodavatelů – osvětlení, grafiky, audio techniky, a dalších materiálů. I ti jsou na zdárné činnosti výstavářských firem závislí.

PSALI JSME:
Nová generace sportovně laděného „ereska“ Škoda Octavia letos v Ženevě premiéru mít nebude

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru