Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %

Názor
Zpřesněný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou vzestupnou revizi. Podle té česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 procenta, zatímco předběžný odhad hovořil o 0,7 procenta.
Nárůst průmyslové produkce v prvním čtvrtletí souvisel se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích, ke kterému na začátku roku došlo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím tak hospodářský růst nepatrně zrychlil z 0,8 procenta. V meziročním vyjádření se růst zvýšil z 3,6 na 4,8 procenta, z velké části však vlivem nízké srovnávací základny loňského roku.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky podpořilo oživení průmyslové produkce. Nárůst průmyslové produkce v prvním čtvrtletí souvisel se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích, ke kterému na začátku roku došlo. To se projevilo i na vyšší výrobě automobilů. Zpracovatelský průmysl byl tak hlavním zdrojem růstu přidané hodnoty.

Vyšší výkonost průmyslu se odrazila i v nárůstu čistého vývozu. Ještě silnější příspěvek k mezičtvrtletnímu růstu HDP však měly fixní investice. Zvýšení investiční aktivity v předstihu indikovala silná stavební produkce, která byla pravděpodobně významně podpořena vyššími vládními investicemi.

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu jsou zatím povzbudivé

Spotřeba domácností na druhou stranu vlivem vysoké inflace nadále klesala. V prvním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 1,1 procenta, po poklesu o 1,7 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. To vedlo ke snížení přidané hodnoty v oblasti služeb, zatímco v oblasti obchodu ještě mírně rostla.

Na domácnosti tak stále silněji dopadá vysoká inflace, která ukrajuje z jejich příjmů. Růst nominálních mezd v letošním roce zřejmě nebude stačit na to, aby vysokou inflaci pokryl a příjmy domácností tak v reálném vyjádření zaznamenají hluboký pokles.

Za letošní rok odhadujeme pouze skromný růst ekonomiky o 1,8 procenta. Nejenže v dalších čtvrtletích bude pravděpodobně pokračovat negativní vliv vysoké inflace na spotřebu domácností, ale vlivem války na Ukrajině a koronavirových restrikcích v Číně navíc došlo k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby za březen zklamaly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.