Ekonomika zažila největší negativní ekonomický šok od vzniku ČR

Názor
Propad české ekonomiky byl v letošním prvním čtvrtletí mírně hlubší, než se čekalo. V meziročním vyjádření klesl reálný hrubý domácí produkt země o 2,2 procenta, vyplývá z dnešních předběžných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s poklesem čítajícím rovná dvě procenta.
Jde o nejvýraznější mezičtvrtletní propad tuzemské ekonomiky minimálně od roku 1996, od kdy ČSÚ publikuje příslušnou časovou řadu údajů. Foto: ČSÚ

Pokles o 2,2 procenta je nejvýraznější od čtvrtého čtvrtletí roku 2009, tedy za více než deset let. Tehdy probíhala světová finanční krize. Ještě závažnější je však pokles mezičtvrtletního HDP v letošním prvním čtvrtletí, který činí 3,6 procenta. Je tak hlubší než konsensuální předpoklad trhu, odpovídající poklesu o 3,4 procenta.

Co hůř, jde o nejvýraznější mezičtvrtletní propad tuzemské ekonomiky minimálně od roku 1996, od kdy ČSÚ publikuje příslušnou časovou řadu údajů. Dosud byl nejvýraznější mezičtvrtletní propad ten z prvního čtvrtletí krizového roku 2009, který činil 3,5 procenta. Lze tedy konstatovat, že už v prvním letošním čtvrtletí zažila česká ekonomika šok, jak nepamatuje od vzniku samostatné ČR v roce 1993. Za celý letošní rok se česká ekonomika propadne zhruba o devět procent.

PSALI JSME:
Česká ekonomika ve svěrací kazajce

Přitom v prvním čtvrtletí byla ekonomika dotčena zásahy kvůli koronaviru jen částečně, neboť například nouzový stav, zahájený 12. března, pokryl jen zhruba šestinu předmětného období, tedy prvního čtvrtletí. Výsledek za probíhající druhé čtvrtletí bude výrazně horší, protože mimořádná opatření pro boj s nákazou pokryjí jeho daleko podstatnější část, než tomu bylo ve čtvrtletní prvním.

Česká republika také dopadá hůře než Maďarsko, které v prvním čtvrtletí meziročně rostlo, o 2,2 procenta. Překonalo očekávání analytiků, kteří počítali růstem o 2,1 procenta. Slovensko si v prvním čtvrtletí pohoršilo o 3,9 procenta, Vesměs jde o předběžné výsledky, takže se ještě mohou poměrně výrazně měnit oběma směry. Koruna na zveřejněná data reagovala poklesem vůči euru o 0,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru