Ekonomikami EU už zamával brexit, který ještě nenastal

Analýza
Průmyslové indikátory (PMI, tedy index nákupních manažerů pro zpracovatelský průmysl – pozn. aut.) nedávají moc optimismu ohledně růstu ekonomik. V Německu jasný pokles a minimálně stagnace ve dvou dalších produkčních centrech, tedy v USA a Číně.
Ekonomikami EU už zamával brexit, který ještě nenastal. Foto: Depositphotos.com

Nicméně zpracovatelský průmysl netvoří většinu ekonomiky. Dokonce i v Číně sektor služeb už tvoří nadpoloviční část ekonomiky, v USA dokonce 80 procent a Německo je uprostřed s cca 70 procenty. A indikátory služeb (PMI services) se drží v pásmu nad 50 body, což naznačuje, že sektor služeb roste.

Z tohoto pohledu je USA i Čína daleko od recese. Minimálně pro nejbližší období. Ale pokles průmyslu v Německu se dostal už do úrovně, kdy služby nebudou stačit přetlačit růst do kladných hodnot. Jinými slovy, historie nám ukazovala, že dokud zpracovatelský průmysl v Německu klesal o cca tři procenta, tak ekonomika jako celek mohla vykazovat růst nebo stagnaci. Ale červnové číslo s poklesem o šest procent už naznačuje, pokud se zopakuje i v dalších měsících, že růst německé ekonomiky se překlopí ve třetím kvartále do poklesu.

Co stojí za poklesem německého průmyslu? Statistika německých továrních zakázek ukazuje na zajímavý fakt: Objednávky ze světa kromě eurozóny poskočily meziměsíčně o pěkných +8,6 %. Celkové číslo však kvůli nízkému zájmu ze samotného Německa (-1 %) a ze zbytku eurozóny (-0,6 %) činilo jen 2,5% (meziročně +3,6 %).

PSALI JSME:
Německo i Čína hlásí další špatná čísla

Tato čísla trochu nahlodávají obvyklou mantru, že Německu škodí především chabá poptávka z Číny a tedy obchodní přestřelka mezi USA a Čínou. Čísla za vývozy to potvrzují. Zatímco vývozy do Asie (včetně Číny) rostou meziročně o pět procent a vývozy na americký kontinent dokonce o něco více (samotné USA +7 %), tak vývozy do zbytku EU klesají téměř o tři procenta.

Co se děje v EU? Možná vás napadne recese v Itálii. Vývozy sice klesají, ale pokles je relativně malý. Struktura vývozů do EU ukazuje, že velký vliv na pokles má brexit: Kombinované vývozy do Spojeného království a Irska klesají o více než desetinu a vysvětlují necelou polovinu poklesu vývozů do EU.

Vysvětlením je brexit, respektive obava z něj. Dovozy do Velké Británie si v letošním roce prošly velkým výkyvem. Na konci března reálně hrozil tvrdý brexit, hrozil minimálně krátkodobý kolaps obchodu mezi Británií a EU, a tak se britské domácnosti a firmy snažily alespoň částečně předzásobit. I české firmy, které do Spojeného království vyvážejí, zmiňovaly, že pronajaly sklady a naplnily je až po střechu. Vývozy tak v prvním čtvrtletí výrazně vzrostly.

PSALI JSME:
Česká ekonomika roste výrazně rychleji než německá

Nicméně brexit nepřišel a byl postupně odložen až na říjen. A tak se tyto zásoby mohly začít rozpouštět. Dovozy ve druhém čtvrtletí tak nejen dále nerostly, ale dokonce poklesly. Pokud jde o podíl vývozů z EMU (Evropská měnová unie) a Německa do Británie na HDP (hrubý domácí produkt), je vidět, že tento efekt zvýšil v první čtvrtletí vývozy o 0,2 procentního bodu (EMU), respektive 0,3pb (Německo) vůči HDP.

Toto neříká, že díky tomuto efektu rostla německá ekonomika o 0,3 procentního bodu rychleji. Jde jen o hrubé přiblížení efektu, protože v tomto výpočtu nebereme v potaz dovozní náročnost, která by efekt snižovala a na druhé straně nebereme v potaz nepřímé vývozy (skrz jiné země), které by efekt zase zvyšovaly. Každopádně tento efekt, který pomohl HDP v prvním kvartálu a naopak snížil HDP ve druhém čtvrtletí.

Teď jsme ale ve třetím čtvrtletí a brexit je tentokrát naplánován na konec října. Britský premiér Boris Johnson se tváří, že tentokrát k žádnému odkladu nedojde, což zvyšuje motivaci se předzásobit. Jinými slovy, během srpna, září a října by se mohly opět výrazně zvyšovat vývozy z EU do Velké Británie.

PSALI JSME:
Británii hrozí recese, libře historický propad na úroveň dolaru

Plnění britských skladů tak pomůže makročíslům v EMU, především v Německu. Nicméně jen přechodně, protože pokud by došlo opět k odkladu, tak listopad a prosinec může přinést propad vývozů do UK jako letošní duben a květen. A pokud k odkladu nedojde a odchod bude bez dohody, tak počáteční zmatky na hranicích vyvolají recesi ve Spojeném království a snížení růstu unijních ekonomik. Připomínám náš odhad, že tvrdý brexit by snížil růst české ekonomiky o více než jeden procentní bod.

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje dění v EU, je silná provázanost jednotlivých států. Ekonomiky EU/Evropy jsou obchodem výrazně více propojeny, než ekonomiky v Asii nebo Americe. Zhruba 70 % vývozů v Evropě je napojeno na globální produkční řetězce, zatímco v Americe je to jen 40 % a Asii něco přes 40 %. Jinými slovy, díky silnému obchodnímu propojení se problémy jednoho státu – nebo nejistota ohledně jedné země – v Evropě šíří rychle i do dalších ekonomik. Obchod mezi jednotlivými státy eurozóny přitom v červnu meziročně poklesl o více než 6,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brexit a pět důvodů, proč by nás měl zajímat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru