Elektronizace zrychlí povolování staveb o několik let

Názor
Výrazný krok k urychlení povolování nových staveb učinili tento týden poslanci, kteří schválili novelu zákona zřizující informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Fakticky to znamená elektronizaci povolovacího procesu.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odpadnou tak obrovské hromady dokumentů, které musel investor předávat stavebním úřadům. Kromě ušetření ohromného množství papíru by mohla digitalizace urychlit celý proces až o několik let. Za předpokladu, že bude možné všechny kroky důsledně kontrolovat.

Velkým problémem současného systému povolování nových staveb je nedodržování termínů pro vydání rozhodnutí. Elektronický systém by měl mimo jiné umožnit sledovat, zda jsou dodržovány všechny lhůty. Důsledná kontrola by mohla stavební řízení zkrátit až o několik let, úřady budou více pod tlakem, aby rozhodovaly včas. V nově zřízeném portálu stavebníka totiž budou všechny informace o průběhu řízení včetně veškerých dílčích stanovisek. Bude tak velmi jednoduché zjistit, kdy o stanovisko investor požádal, a kdy ho získal.

Jakékoliv konkrétní kroky, které povedou ke zrychlení stavebního řízení, které je v Česku jedno z nejpomalejších na celém světě, jednoznačně vítám. Jen moc nerozumím tomu, proč má tato změna platit až od poloviny roku 2023. Zablokovaný proces povolování staveb je nutné rozhýbat co nejdříve. Čekat další tři a půl roku si nemůžeme dovolit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Konec absurdního předkupního práva na nemovitosti

Ode dneška je účinná novela Občanského zákoníku. Tou nejvíce viditelnou změnou pro většinu případů je zrušení předkupního práva k podílu na nemovitostech, což eliminuje typické problémy z praxe. Vznikaly totiž …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

A co vaše letošní dovolená?

Poradna
Jak to máte letos s dovolenou? Ne, to není provokativní narážka na to, že letní plány na cestu k moři tentokrát berou zasvé. Letošní dovolená může být specifická i z mnoha jiných důvodů. V mnoha firmách byla nuceně nařízena již v době karantény, od července si tu loňskou můžeme vybrat už podle sebe a pro nováčky v zaměstnání letní odpracované měsíce zakládají nárok na jejich první placené volné dny.
Rolovat nahoru