Elon Musk během včerejška zbohatl o 550 miliard korun. Jde o předzvěst hlubokého pádu Tesly?

Názor
Elon Musk, zakladatel, šéf a hlavní akcionář automobilky Tesla, včera zbohatl během jediného dne o 25,1 miliardy dolarů, v přepočtu o zhruba 550 miliard korun. Taková suma odpovídá zhruba třetině plánovaných výdajů letošního státního rozpočtu České republiky.
Musk si včera v žebříčku nejbohatších lidí planety, jejž sestavuje agentura Bloomberg, polepšil o zhruba 25 miliard dolarů. Ilustrační foto: By Maurizio Pesce from Milan, Italia - Elon Musk, Tesla Factory, Fremont (CA, USA), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38354348

Musk včera bohatl průměrně tempem 23 miliard korun každou jednu hodinu, a to díky enormnímu nárůstu tržní kapitalizace Tesly. Ta během dne narostla o 107 miliard dolarů. Zřejmě žádný jednotlivec v moderních dějinách ještě nebohatl tak závratným tempem, jako právě včera Musk.

Akcie Tesly včera prudce zdražovaly v kontextu širší korekce převážně technologického trhu Nasdaq. Jeho klíčový ukazatel, index Nasdaq 100, výrazně zvrátil předchozí třítýdenní propad, během nějž odepsal jedenáct procent.

A během nějž – a kvůli němuž – také Musk přišel o pomyslnou korunku nejbohatšího člověka planety. Ta po včerejšku ovšem dále zůstává zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi. Musk jej nicméně výrazně dotáhl.

Musk si včera v žebříčku nejbohatších lidí planety, jejž sestavuje agentura Bloomberg, polepšil o zhruba 25 miliard dolarů, a dotáhl se tak na prvního Bezose, který svůj majetek rozhojnil pouze o šest miliard.

PSALI JSME:
Jeden bitcoin stojí už skoro milion korun. Muskova Tesla jich nakoupila za 1,5 miliardy dolarů

I Bezos se svezl na vlně obnoveného zájmu o technologické tituly. Zbohatl však včera „pouze“ o šest miliard dolarů, neboli o 132 miliard korun, takže mu nyní Musk v žebříčku nejbohatších lidí planety z druhé příčky více než předtím „dýchá na záda“.

Bezosův celkový majetek představuje necelých 180 miliard dolarů, zatímco ten Muskův přibližně 174 miliard. Bezosův majetek v přepočtu činí bezmála čtyři biliony korun, což odpovídá 70 procentům loňského hrubého domácího produktu ČR.

Včerejší obchodování na amerických trzích však pravděpodobně nevěstí zásadnější zvrat předchozího vývoje, tudíž je pravděpodobné, že jak Musk, tak Bezos v nejbližší době zase výrazně zchudnou. Technologickým titulům, jako je Amazon nebo Tesla, nesvědčí současný obecnější trend na trzích, známý jako „rotace“.

Investoři se během něj zbavují titulů, které těžily z pandemické situace, a svůj kapitál přesouvají do titulů, jako jsou ty bankovní nebo energetické, jimž se obecně daří v prostředí ekonomického zotavování „off-line ekonomiky“ a rostoucích úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Rizikový trojúhelník Tesla-Bitcoin-Ark: Akcionáři jsou v pozoru

Nárůst úrokových sazeb signalizuje již delší dobu citelný vzestup výnosů vládních dluhopisů, jak těch vlády USA, tak třeba také vlády české. Růst výnosů vládních dluhopisů nastává v důsledku vzestupu inflačních očekávání, přičemž atraktivnější úročení poměrně bezpečných vládních dluhopisů činí zejména některé akciové tituly méně atraktivními. Investoři se proto zároveň obávají širšího akciového výprodeje.

V tomto smyslu bylo zvláště varovné obchodování na amerických trzích v pondělí tento týden. Nastal totiž výrazný propad zmíněného indexu Nasdaq 100, přičemž ovšem zároveň rostl Dow Jonesův index, jenž šířeji zachycuje kondici americké podnikové aféry. Takový nejednoznačný vývoj je zřídkavý a historicky často předznamenává širší akciové výprodeje, zejména pak technologických titulů.

Výrazný propad trhu Nasdaq při současném růst širokého Dow Jonesova indexu, k němuž došlo v pondělí, je historicky zřídkavý a může předznamenávat širší akciový výprodej, zejména pak technologických titulů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bloomberg: Nejbohatší lidé světa kvůli koronaviru od pondělí zchudli. Babiš přišel o necelých pět miliard

Zavřít reklamu ×
  1. 550 miliard………….a na druhé straně končin musí bezdomovec žvýkat tvrdý rohlík z popelnice.Ach ta lidská civilizace………….

  2. je nesympatický už od pohledu, a ano, k čemu mu ty peníze jsou, když nedělá nic užitečného a smysluplného, planetu nečistí lidem nepomáhá….nic mimořádného nevymýšli. Jen nesmyly kvůli egu.

  3. Tento blb jen způsobil nedostatek elektřiny,který se bude jen porhlubovat.O těžbě lithia v Africe ani nemá smysl mluvit a likvidace starých baterek je ještě ve hvězdách….Elektrické auto je ropák roku a jediné řešení je zatím pohon na plyn,který je čistý a levný.Za ty desetiletí provozu velmi dobře propracovaný.Musk patří do blázince a Gréta rovněž! Čas na elektrické auta ještě nenastal,ten bude nejdřív v roce 2040 spíš až 2050.Je totiž potřeba vymyslet baterii také z čeho budeme elektřinu vyrábět!Zatím nemáme ani jedno.Já jako vystudovaný v oboru elektro a současné e-auta jsou jen drahé hračky pro zbohatlíky.Nic jiného.

  4. Blb to určitě není…egomaniak. I ten Space x už se mu začíná sypat. Za ty prachy co teďka shrábne si koupí nějaký zaopatřený soběstačný ostrov a vy ostatní se v té kryzi za kterou má spolupodíl pořádně vykoupejte…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.