Embargo zatím pohonné hmoty nezdražuje. Nafta naopak zlevňuje

Od neděle 5. února platí v EU embargo na námořní dovoz ruských ropných produktů a současně se na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Avizovaný konec „levných“ paliv u čerpacích stanic se však zatím nekoná.
Embargo zatím pohonné hmoty nezdražuje. Nafta naopak zlevňuje. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jednak nelze očekávat, že by po zavedení sankcí, o kterých se vědělo půl roku dopředu, nastalo skokové zdražování. Navíc tzv. plošné ceny pohonných hmot naznačují pro nejbližší týdny spíše zlevňování.

Plošné ceny benzínu a nafty vyhlašují petrolejáři většinou na týdenní bázi pro firemní zákazníky. Zatímco běžné ceny na stojanech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, plošné ceny naopak bezprostředně reflektují dění na trzích. Díky tomu lze z jejich vývoje poměrně spolehlivě odhadnout, kam se v nejbližší době standardní totemové ceny pohonných hmot vydají.

Například plošná cena Naturalu 95 platná u našich tankovacích karet v celé síti Shell se v půli ledna již téměř srovnala s plošnou cenou motorové nafty a v posledním lednovém týdnu už byla o 50 haléřů za litr vyšší. Přitom pomyslné křivky průměrných cen obou paliv na českých čerpačkách se potkaly až v posledních dnech měsíce.

Aktuálně pak v tomto týdnu – od úterý 7. 2. 2023 do pondělí 13. 2. 2023 – plošné ceny ve srovnání se začátkem února výrazně klesaly. Zatímco litr benzínu zlevnil pro držitele tankovací karty Axigon v síti Shell o 80 haléřů, cena nafty spadla o 1,30 koruny za litr na 35,99. Současně je plošná cena Naturalu 95 již bezmála o dvě koruny vyšší než u nafty.

Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB