Equa bank má nového vlastníka. Co to bude znamenat pro její klienty, stále není jasné

Analýza
Londýnská investiční firma AnaCap Financial Partners prodala po deseti letech působení na českém trhu Equa bank a jejím novým vlastníkem je nyní vídeňská Raiffeisenbank. Vypořádání transakce proběhlo 1. července, kdy rakouská Raiffeisenbank zaplatila sjednanou kupní cenu a stala se jediným akcionářem Equa bank.
Equa bank má nového vlastníka. Co to bude znamenat pro její klienty, stále není jasné. Ilustrační foto: FAEI.cz

Raiffeisenbank rozeslala téměř půl milionu klientů Equa bank e-mail, že změnou vlastníka se pro ně nic nemění. Jenže toto chlácholení platí jen dočasně. Výběry z bankomatů zdarma, sazebník poplatků, úrokové sazby, zakládání nových účtů, to vše se zatím skutečně nemění, protože teprve probíhá příprava na právní fúzi obou bank, jejíž ukončení se předpokládá v lednu 2022.

Proto také Raiffeisenbank klientům Equa bank sděluje, že probíhající prodej nemá žádný dopad na služby a produkty, které využívají. Ale za téměř každým ujištěním, že vše zůstává při starém, stojí dovětek: „O případné změně a z ní vyplývajících souvislostech budeme klienty včas a podrobně informovat.“ Se změnami se tedy počítá a nebude jich málo.

Klienti Equa bank, i přes současné uklidňování, si ne zcela zbytečně kladou otázky jako třeba, zda jim zůstane bankovní kód, velmi důležitý pro všechny subjekty (například zaměstnavatele, pozn. aut.), od nichž dostávají na své účty peníze.

PSALI JSME:
Raiffeisenbank kupuje Equa bank

Na otázku, zda bude muset všem subjektům oznamovat změnu, nebo jestli to banka udělá za ně, Raiffeisenbank odpovídá, že v současné chvíli není tato informace k dispozici. Přitom by stačilo, aby se banka inspirovala tzv. Kodexem mobility, který nad rámec zákonné normy přijaly všechny v tuzemsku působící komerční banky pro snazší přechod klientů z jednoho finančního domu do druhého.

S kým například budou klienti Equa bank řešit nabídku nového fixačního období u hypotéky? „V tuto chvíli se pro vás nic nemění,“ píše banka na svém webu. „Nabídku nové úrokové sazby pro váš hypoteční úvěr od nás obdržíte s dostatečným předstihem v písemné podobě. Budete tak mít dostatek času na její posouzení.“ A když ta nabídka nebude podle klientových představ?

A co se po fúzi stane se spořicími účty a termínovanými vklady? Budou převedeny do nové banky za stejných podmínek? Obě banky totiž mají u spořicích účtů odlišnou strategii. Equa nabízí 0,4 procenta do 200 tisíc za podmínky tří plateb kartou, zatímco Raiffeisenbank požaduje pravidelný měsíční příjem 15 tisíc korun a tři transakce u částky do 150 tisíc. Pro četné příjemce starobních a jiných důchodů nepřekročitelná mez.

PSALI JSME:
Co čeká klienty Equa bank v novém dresu? Penzisté s průměrným důchodem nebudou mít šanci na výhodnější spoření

Do začátku roku 2022 však mají všechny spořicí a termínované účty zůstat beze změny. Raiffeisenbank jen u termínovaných vkladů slibuje, že pokud by bylo nutné je z technických důvodů ukončit ještě před plánovaným termínem jejich expirace, klientům nebude účtovat žádné poplatky.

To se ale zdá problematické, protože smyslem těchto produktů je jistota klienta, že úroková sazba, na rozdíl od spořicího účtu, zůstane po celou dobu vkladu nezměněna. Equa nabízí při pětiletém termínovaném vkladu 0,8 procenta, Raiffeisenbank směšných 0,01 procenta (pozn. aut. – za předčasný výběr pokutu 2 %!).

Jasné je, že pro klienty Equa Bank nebude líp a za dalším postupem u těchto produktů velký otazník. Zachováno zůstane vlastně jediné, co Raiffeisenbank a Equa bank mají už dnes – kromě vlastníka – společné: Výběry z bankomatů v Česku i ve světě zdarma. Ty budou i po právním a organizačním sloučení dál bezplatné.

PSALI JSME:
Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Pikantní zůstává otázka: „Co když mám účet u Equa bank i Raiffeisenbank? Zůstanou mi oba?“ A má i pikantní odpověď: „Ano, ale u stejné banky.“ Jen to nebude u AnaCap Financial Partners LLP, investiční společnosti, jež se specializuje na sektor finančních služeb a která si zušlechtěním kdysi retailové a komerční banky Banco Popolare proměněné na Equa bank, naplnila svůj ziskový záměr.

Mimochodem – před lety tuto banku, tehdy pod jiným názvem (International Commercial Bank Group), spoluvlastnil někdejší československý premiér Marián Čalfa.

Banco Popolare koupila s roční ztrátou 98,5 milionů korun a odhadovanou kumulovanou ztrátou kolem čtvrt miliardy. Prodala ji za nezveřejněných podmínek s celkovými aktivy 72 miliard korun. Málo se ví, že spoluinvestory této transakce byly též investiční fondy spravované americkými bankovními giganty Goldman Sachs a Morgan Stanley.

PSALI JSME:
Otevřená náruč Raiffeisenbank

Zavřít reklamu ×
  1. takže se nejspíš schyluje k tomu, že Equa bank půjde s kvalitou svých služeb do háje zelenýho. Ostatně skoro pokaždý je to tak, když někdo velký koupí fungující malou firmu. Oskar a Vodafone jsou toho zářným příkladem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB