bool(false)

ERB bank na českém trhu končí. Na co mají klienti nárok?

Přes šest tisíc klientů Evropsko - ruské banky (ERB bank) se od pondělí nedostalo ke svým penězům - ani na pobočce, ani prostřednictvím bankomatů. Banka na svých webových stránkách uvádí, že má dostatečné množství likvidních finančních prostředků pro průběžné plnění závazků vůči svým klientům, nicméně Česká národní banka (ČNB) vyhodnotila situaci jinak – ERB bank podle jejího sdělení není schopná dostát svým závazkům.

Příspěvky do FPV v roce 2017 neodvedla ERB bank, která se ocitla v platební neschopnosti. Reprofoto: Firmy.cz

Včerejším dnem obdržel od ČNB tuto informaci Garanční systém finančního trhu (GSFT), což v praxi znamená, že výplata náhrady vkladů klientům zmíněné banky musí být realizována do sedmi pracovních dnů od tohoto data.

Klienti, kteří mají na účtech banky celkovou částku nepřevyšující 100 000 EUR (cca 2,7 mil. Kč), mohou mít klidné spaní. Vyplacení peněžních úložek v této výši je ze zákona pojištěno. Klidný může být také celý český bankovní trh – konec ERB bank neznamená pro ostatní v tuzemsku působící banky žádné ohrožení. Na to je tento finanční ústav příliš malý a příliš specifický.

GFST do 19. října 2016 určí den zahájení výplaty náhrad, výplata musí začít nejpozději 20. října 2016. Výplata institucionálních vkladů musí být zahájena nejpozději 2. listopadu 2016. Klienti ERB bank budou žádat o výplatu svých peněz na pobočkách České spořitelny nebo Monety Money Bank, s nimiž má GSFT uzavřenou smlouvu na zajištění výplaty náhrad vkladů. Stačí na příslušném výplatním místě předložit platný doklad totožnosti.

Pojďme se nyní zaměřit na čísla. GSFT očekává výplatu ze svého Fondu pojištění vkladů ve výši 3,6 miliardy korun. Klienti ERB bank měli založeno přibližně deset tisíc účtů s vklady za 5,1 miliardy korun. To znamená, že téměř třetina peněz zůstane nevyplacena.

PŘÍLIŠ SPECIFICKÉ ZAMĚŘENÍ

Banka byla od počátku zaměřena na bonitnější klientelu a firemní bankovnictví, na svých webových stránkách uvádí, že její prioritou je mimo jiné financování českého exportu do Ruska a platební transakce včetně transakcí v rublech. Poskytovala i běžné finanční služby, například zajímavě úročené termínované a spořicí účty. To je dnes pochopitelně minulostí.

Nicméně už fakt, že letos v březnu zakázala ČNB bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti, což bylo dostatečně medializováno, mělo klienty z řad soukromých osob i firem varovat, aby stáhli své peníze na účty jiných bank.

Příliš specifické zaměření banky se ukázalo jako chybné už od chvíle, kdy Evropská unie uvalila sankce na Rusko. V roce 2014 hospodařila banka se ztrátou přes 63 milionů korun a problémy narůstaly (data za rok 2015 zatím nejsou známa).

PODEZŘENÍ Z NEKALÝCH PRAKTIK

Jak upozorňují odborníci, nebyl to zdaleka jediný problém této banky: z účetnictví vyplývá, že měla mezi 40 – 50 % nesplácených úvěrů, většina z nich byla rovnou na odpis. ERB bank také v průběhu let jejího působení na českém trhu několikrát čelila podezření z nekalých praktik. Podle analytika Františka Bostla lze očekávat zpronevěru klientských peněz a záměrné posílání české ERB do insolvence.

Bankovní licenci ČNB udělila Evropsko-ruské bance v roce 2008, o sedm let později byla přejmenována na ERB bank a dnes má dvě pobočky: v Praze na Smíchově a v Karlových Varech. Je to první banka v České republice, která disponuje ruským kapitálem a která díky licenci ČNB získala bankovní licenci na celém území Evropské unie, což jí umožňovalo zakládat pobočky v kterékoliv z členských zemí EU.

Článek vyšel na webu www.zlato.cz
Publikováno se souhlasem redakce
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru