Erdoganův volební triumf může Čechům výrazně zlevnit dovolenou v Turecku

Názor
Nedělní volební vítězství stávajícího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana může vést k dramatickému propadu liry. Turecká měna totiž podle aktuální zprávy analytiků přední americké banky Morgan Stanley oslabí o zhruba třicet procent, jestliže Erdogan setrvá u své kontroverzní politiky nízkých úrokových sazeb prosazovaných i v čase pádivé inflace.
Turecké měně hrozí, že vůči koruně do konce letoška oslabí o 31 procent, plyne z prognózy americké banky Morgan Stanley. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do konce roku by v takovém případě turecká měna sestoupila až na úroveň blízkou 28 lirám za jeden americký dolar. V současnosti se dolar prodává za zhruba 20 tureckých lir. Erdoganovo vítězství by ale liru mohlo výrazně oslabovat již o nadcházejících prázdninách.

To by citelně zlevnilo dovolenou i Čechům. Turecko patří mezi jejich nejvyhledávanější turistické destinace. S citelným oslabením liry zlevňuje například pořízení výletů, potravin v obchodech, suvenýrů či oblečení, hodování v restauracích a barech, různých služeb a dalšího.

Podle konsensu mezinárodních analytiků se má dolar koncem letošního roku prodávat za zhruba 21,30 koruny.

PSALI JSME:
Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch

Pokud by se vyplnila uvedená prognóza Morgan Stanley, že turecká měna oslabí na kurs odpovídající 28 lirám za dolar, jedna turecká lira by koncem letoška stála pouze 0,76 české koruny.

Nyní se přitom lira prodává za zhruba 1,1 české koruny. Znamenalo by to, že po svém dosavadním letošním oslabení vůči koruně o zhruba devět procent by turecká měna vůči ní ztratila dalších zhruba 31 procent. Turecká měna by tak vůči koruně byla suverénně nejslabší v historii, vždyť už nyní je blízko dějinných minim.

Nelze ale předpokládat, že by třeba suvenýry nebo potraviny v Turecku zlevnily z hlediska českého turisty o zhruba třicet procent, bude to o něco méně. Důvodem je právě pádivá inflace, aktuálně zhruba 44procentní, která si část „slevy“ vezme zpět. I tak bude Turecko letos pro Čechy relativně velmi levné, i díky poměrně silné úrovni kursu koruny k euru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Zavřít reklamu ×
  1. Teď do Turecka, v žádném případě, je tam plno rusů a chovají se jak vládci světa a jako by se nic nestalo…… takže určitě ne

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB