Erste Group zavádí jednotný přístup k rozhraní API všech svých dceřiných bank. Kromě Srbska

Česká bankovní dcera Erste Group, Česká spořitelna, byla první v rámci bankovní skupiny, která nabídla live přístup k API (viz rámeček níže), a to od počátku roku 2018. V současnosti je k API České spořitelny připojeno 184 firemních zákazníků a 64 z nich již API využívá pro své komerční potřeby nebo pro potřeby svých zákazníků.
Erste Group zavádí jednotný přístup k rozhraní API všech svých dceřiných bank. Kromě Srbska, které není členem EU. Foto: Erste Group

Erste Group, jak informovala v tiskové zprávě, se rozhodla nabídnout jednotný přístup k rozhraním pro programování aplikací (API) svých dceřiných bank ve střední a východní Evropě. První v nabídce Erste Group budou API, která umožňují využití služeb a rolí předepsaných ustanoveními směrnice o platebních službách 2 (PSD2). Portál Erste Developer (http://developers.erstegroup.com) slouží jako centrální přístupová platforma pro API Erste Group. Třetím stranám poskytuje dokumentaci, přístup k API a možnosti testovat prostřednictvím „sandboxu“. Od půlky května 2019 se na portálu Erste Developer zaregistrovalo více než 120 organizací a na základě dat a služeb, které platforma nabízí, již bylo vytvořeno 25 API řešení.

Cílem Erste Group je co nejdříve rozšířit svou nabídku na portálu Erste Developer o takzvaná „prémiová API“ v rámci svého širšího závazku zpřístupnit výhody PSD2 a otevřeného bankovnictví více než 16 milionům svých zákazníků v regionu střední a východní Evropy. Nabídkou konsolidovaného přístupu ke svým API zajišťuje Erste Group nejen poskytovatelům – třetím stranám (TPP) – ale také svým zákazníkům snadný přístup k bankovním údajům v rámci konzistentního přístupu v celé skupině.

PSALI JSME:
Téměř třetina klientů by kvůli kvalitě elektronického bankovnictví změnila banku

První tlačítko na trhu

Spořitelna také začala využívat PSD2 API ostatních bank ke spuštění prvního multibankingového platebního tlačítka na českém trhu. Kliknutím na platební tlačítko u internetových obchodů umožní lidem zaplatit za transakci ze svého internetového bankovnictví bez ohledu na to, u jaké banky mají otevřený účet. Služba Platba z účtu je nyní dostupná klientům České spořitelny a také Air Bank, ČSOB, Raiffeisenbank a Moneta Money Bank.

„K platebnímu tlačítku Platba z účtu jsme připojili již čtyři banky a předpokládáme, že do konce roku bude možné přes Platbu z účtu realizovat internetové platby z většiny velkých a středně velkých bank na českém trhu,“ říká šéf Otevřeného bankovnictví České spořitelny Martin Medek.

Regulační prostředí zavedené PSD2 vytváří novou konkurenci v oblasti platebních služeb tím, že poskytovatelům – třetím stranám – dává příležitost dostat se k údajům o platebním účtu zákazníka za podmínky výslovného souhlasu zákazníka. Cílem tohoto regulačního prostředí je zajistit zákazníkům přístup k širšímu okruhu služeb, podpořit inovace a rozšířit ochranu spotřebitele. Zároveň přispívá ke zvýšené potřebě efektivních možností správy bankovních údajů zákazníky.

PSALI JSME:
Biometricky potvrzené placení kartou bude v Česku od září

Jen v Srbsku ne

„Základním cílem PSD2 je zajistit, aby vlastnictví bankovních údajů a rozhodování o jejich využití bylo přímo v rukou zákazníka. U společnosti Erste je zaměření na rozšiřování možností pro zákazníky doplněno naší rolí ochránce finančních údajů zákazníků. Jejich data budeme i nadále chránit a zajistíme, aby byla v bance v bezpečí, a zároveň budeme klienty podporovat v informovaném rozhodování o sdílení jejich údajů,“ říká ředitel Erste Group pro oblast retailu Peter Bosek.

Podle PSD2 a souvisejících regulačních technických norem (RTS) jsou všechny bankovní dceřiné společnosti skupiny Erste Group (s výjimkou dceřiné společnosti ze Srbska, které není členským státem EU) povinny poskytovat přímý přístup schváleným/zapsaným a regulovaným netradičním poskytovatelům platebních služeb (TPP). Sem spadá i možnost přístupu k údajům o bankovním účtu zákazníka banky a možnost zadávat platební příkazy, to vše na výslovnou žádost zákazníka.

„Náš závazek zajistit, aby data našich zákazníků byla sdílena pouze na výslovnou žádost klienta a s jeho výslovným souhlasem, jde ruku v ruce s naším nadšením ohledně příležitostí, které PSD2 nabízí zejména zákazníkům. Portál Erste Developer hraje v dosahování těchto cílů zásadní roli, protože umožňuje vývojářům třetích stran vytvářet řešení a společně tak formovat otevřené bankovnictví v našem regionu,“ uzavírá Miloš Toman, vedoucí skupiny pro produkty a řízení obchodních záležitostí v divizi Erste Group Korporátní zákazníci a trhy.

PSALI JSME:
Apple představil vlastní kreditní kartu. Blíží se soumrak klasických bank?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Křupe? Brněnský vynález změří zvukovou stopu potravin

Chipsy, oplatky, sušenky, čokoláda, ale třeba i klobásy nebo párky. Když chtějí výrobci zdůraznit kvalitu svých potravin, často se chlubí také tím, jak jejich produkt při rozlomení či kousnutí křupne. Teď si budou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru