ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

V roce 2022 se v České republice výrazně snížila spotřeba zemního plynu. Celkově dosáhla hodnoty 7 544 milionů m3 (81 547 GWh), což značí meziroční pokles o 20 procent, po přepočtení na dlouhodobý teplotní normál pak pokles o 16,5 procenta. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněných ve čtvrtletní zprávě o provozu plynárenské soustavy ČR.
Tuzemské domácnosti loni ve srovnání s rokem 2021 meziročně uspořily 20 procent spotřeby plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřeba plynu v tuzemsku meziročně klesala ve všech měsících loňského roku, nejvýrazněji pak v květnu (-33,3 %). „Celkově byla spotřeba nejnižší za posledních osm let. Když ji přepočítáme na teplotní průměr, pak byla dokonce vůbec nejnižší od roku 2001, kdy ERÚ začal vést statistiky o provozu plynárenské soustavy,“ informoval Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Úsporným opatřením podle jeho názoru pomohlo také teplejší počasí, kdy se teplota pohybovala v průměru o 0,9 °C nad dlouhodobým teplotním normálem. Do roční bilance plynárenské soustavy se významně propsala geopolitická situace způsobená ruskou agresí a událostmi s ní související. Oproti roku 2021 se dovoz plynu snížil o 40,7 procenta (o 27 085 mil. m3, tedy 290 583 GWh, pozn. red.).

PSALI JSME:
Cena plynu v EU spadla nejníže od začátku ruské invaze na Ukrajinu

Pokud jde o jednotlivé kategorie zákazníků, největším dílem přispěli k výši loňské spotřeby tradičně velkoodběratelé (47,2 %), následovaní domácnostmi (26,4 %) a kategoriemi maloodběru (14,3 %) a středního odběru podnikatelů (9,3 %). Největší úspory si připsali podnikatelé se středním odběrem (22,2 %), domácnosti meziročně uspořily 20 procent.

„Kromě klesající spotřeby stojí za povšimnutí i stav tuzemských zásobníků plynu. Zatímco v prosinci 2021 dosahovaly zásoby 49,1 procenta z celkové kapacity zásobníků, na konci roku 2022 se vyšplhaly téměř na dvojnásobek, 85,2 procenta. Rekordní byl přitom stav na začátku zimy, kdy byly oproti minulosti zásobníky naplněny prakticky ze sta procent,“ uvedl Trávníček.

PSALI JSME:
Propad cen plynu v Evropě má své limity

Meziroční nárůst zásob pokračuje i letos: K 22. únoru bylo ve všech zásobnících určených pro Českou republiku uskladněno celkově 23 023 GWh plynu, což představuje naplněnost z 62,5 procenta. Loni touto dobou byla přitom naplněnost 21,5 procenta a ke konci zimní sezóny klesla až ke 13 procentům.

Plyn na výrobu elektřiny se podle údajů ERÚ v roce 2022 podílel na celkové spotřebě 8,1 procenta, což je nejméně za čtyři roky, a odráží to loňské extrémně vysoké ceny plynu. Spotřeba elektřiny v Česku se loni podle dřívějších údajů ERÚ meziročně snížila o 3,9 procenta a domácnosti si připsaly dokonce rekordní devítiprocentní úsporu.

PSALI JSME:
ERÚ: Tuzemské domácnosti loni rekordně šetřily elektřinou

Zavřít reklamu ×
  1. Zemní plyn nemá v současnosti žádný smysl. Potrubní nebude a LNG co se převáží a zkapalňuje nikdy levné nebude…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB