ERÚ: V prvním čtvrtletí klesla spotřeba i výroba elektřiny

Česká republika spotřebovala v prvním letošním čtvrtletí přibližně o pět procent méně elektřiny než ve stejném období předchozího roku. Ještě výrazněji se snížila výroba elektřiny, která meziročně klesla o více než sedm procent. Redakci FAEI.cz o tom informoval tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort.
Během letošního prvního čtvrtletí meziročně klesla výroba elektřiny nejvíce u fotovoltaických elektráren. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřeba elektřiny (netto) v prvním čtvrtletí letošního roku podle údajů ERÚ činila 16,1 TWh, což představuje meziroční pokles o 5,1 procenta. Ke snížení spotřeby došlo ve všech sledovaných měsících, přičemž nejvyšší úspory bylo dosaženo v lednu, 7,2 procenta.

V rámci jednotlivých kategorií odběratelů klesla meziročně spotřeba nejvíce u domácností, o 6,4 procenta. Druhou nejvyšší úsporu, o 5,2 procenta, si připsali velkoodběratelé na hladině velmi vysokého napětí. Na hladině vysokého napětí byl pokles 4,6 procenta a podnikatelé maloodběratelé na hladině nízkého napětí spotřebu snížili o 2,4 procenta.

„Především domácnosti letošními úsporami navázaly na rekordní pokles spotřeby z minulého roku. Pokud bychom nedělali jen meziroční srovnání, ale podívali se na první čtvrtletí roku 2021, klesla spotřeba domácností za dva roky téměř o 15 procent,“ upřesnil Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Česká republika v prvním čtvrtletí vyrobila 20,1 TWh elektřiny netto, resp. 21,5 TWh brutto, o 7,1 procenta, respektive o 7,2 procenta méně než ve stejném období předchozího roku. I přes pokles výroby zůstala Česká republika vývozcem elektřiny, saldo exportu a importu dosáhlo v prvním čtvrtletí 2,8 TWh; nejvyššího rozdílu (vývozu) bylo dosaženo v lednu, 1,2 TWh.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB