EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou

Názor
České ekonomice – a nové Fialově vládě – se na Nový rok dostává jednoho z nejlepších příslibů, jaký si vůbec mohla přát. Evropská unie by totiž mohla začít posuzovat jadernou energetiku a některé druhy energetiky založené na zemním plynu jako zelenou aktivitu.
Za udržitelné by se považovaly ty nové jaderné elektrárny a bloky, jejichž výstavba bude povolena do roku 2045. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by znamenalo, že investice do takové energetiky jsou považovány za udržitelné. Banky by pak neměly problém s jejich financováním a pojišťovny zase s pojišťováním. Bez toho je například investice do jaderné energetiky extrémně riziková, což představuje fatální problém pro hospodářství typu českého, jež se bez jádra ve svém energetickém mixu do budoucna obejde jen těžko. Zprávu dnes přinesl britský deník Financial Times.

Za zahrnutí jádra mezi zelené zdroje lobbuje na úrovni EU předně Francie, k níž se připojují některé země jižní, střední a východní Evropy, včetně ČR. Četní vrcholní politici v EU, například představitelé vládních Zelených v Německu, nejsilnější ekonomice EU, jsou však proti.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Podle zmíněné zprávy Financial Times by jaderná energie mohla být na úrovni EU považována za udržitelnou, jestliže bude optimálně nakládáno s jaderným odpadem. Za udržitelné by se pak považovaly ty nové jaderné elektrárny a bloky, jejichž výstavba bude povolena do roku 2045. To by se v případě ČR potenciálně týkalo nových jaderných bloků jak v Dukovanech, tak v Temelíně.

Pokud Brusel začne definitivně považovat jádro ze zelené a udržitelné, vytrhne tím velký trn z paty nové Fialově vládě, pro kterou znamená současný enormní růst cen energií klíčovou výzvu. Dlouhodobě jej v podmínkách ČR lze nejúčinněji omezit právě výstavbou nových jaderných zdrojů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetická krize zvyšuje mezi Čechy podporu jaderné energetiky

Zavřít reklamu ×
  1. To teda trvalo než zdrogované vedení v Bruselu přišlo na tohle jediné a správné řešení energetické krize!

  2. Vždyť snad není nutné ausgerechnet „zelená“ snad by stačilo bezuhlíková a to tedy určitě je.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu a v porovnání s říjnem se tempo poklesu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na úplně jiný účet, než zamýšlel. Nebo platbu omylem odešle dvakrát. U papírových příkazů zase může dojít k přepsání či následné záměně čísel při jejich zadávání do systému úředníkem.