EU bude prakticky bez ruského plynu

V pondělí nastane historický okamžik energetického trhu Evropské unie. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
V pondělí nastane historický okamžik energetického trhu Evropské unie. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zbývají tak v zásadě dvě další cesty, kudy ruský plyn poproudí do EU. První představují ukrajinské tranzitní plynovody. Ty stále dodávají plyn přes ukrajinské území třeba na Slovensko, do Rumunska nebo na samotnou Ukrajinu, která má ze svých zdrojů jen necelé dvě třetiny plynu.

Zbytek představuje ruský plyn nakupovaný od obchodníků v EU (tento plyn proudí na Ukrajinu nejčastěji zpětně přes Slovensko, pozn. aut.). Jenže aktuálně potrubími na ukrajinském území proudí pouze zhruba 15 procent maximálního přepraveného objemu v období let 2015 až 2020.

Jediná cesta, kudy proudí na poměry daného potrubí ještě poměrně vysoký objem ruského plynu, je plynovod Turkstream. Ten vede ruský plyn pod hladinou Černého moře do Turecka a pak do EU, konkrétně do Bulharska.

Jenže přeprava tímto potrubím, i když je na své poměry na solidní úrovni, odpovídá nyní pouze necelým 20 procentům objemu, který je schopen zvládnout Nord Stream 1, pokud tedy běží na svoji plnou kapacitu, jak tomu bylo až do poloviny letošního června.

Dodávky ruského plynu se tedy v příštích necelých dvou týdnech „smrsknou“ na citelně utlumené dodávky přes Ukrajinu a na dodávky Turkstreamem. Ten má pravidelnou údržbovou odstávku už za sebou, proběhla v červnu, tak jako v předchozích dvou letech.

NordStream 1 by se měl vrátit do plného provozu v pátek 22. července. Jenže zejména němečtí politici a experti vyjadřují obavu, že jej Rusko do plného provozu nevrátí právě ani po skončení údržbové odstávky. Rusko zdůvodňuje 60procentní pokles přepraveného objemu tímto potrubím, k němuž došlo v polovině června, chybějící turbínou.

Tu dalo do opravy do Kanady, k jejímu výrobci, firmě Siemens Energy Canada. Ten však zařízení nemohl vrátit z důvodu sankcí, které Ottawa v červnu zavedla na ruský plynárenský a ropný průmysl a které zapovídají kanadským firmám daných sektorů export do Ruska.

Kanadská vláda však v sobotu pozdě večer středoevropského času rozhodla, že turbínu Rusku vrátí, oklikou přes Německo. Učinila za tím účelem výjimku za svých sankcí. Stalo se tak na naléhání Německa. Berlín se totiž podle svých slov snaží Rusku vzít záminku.

Když bude Rusko disponovat danou turbínou, nebude totiž moci případné plné nezprovoznění Nord Streamu 1 po 21. červenci svádět právě na to, že ji nemá. Pokud tedy nyní Rusko nejpozději 22. července plně neprovozní Nord Stream 1, bude zřejmé, že tak činí z politických důvodů, a nikoli z důvodů technických, jak zatím tvrdí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. To Tomáš

  Autor článku zapomněl na třetí možnost – uvést do provozu Nord Stream 2.

 2. ah aha

  jo jo,v rusku se budou chechtat a američtí zločinci budou vydělávat a my budeme jezdit na s koňma jestli na to bude a plést baranice

 3. JS Jenda Stehlik

  Plyn je jen pár procent ruského rozpočtu . To ropa tvoří 25% . A řekněme si na rovinu , když zabavíte nepříteli stamiliardy a odříznete ho od plateb , proč by vám měl dodávat energii , kterou vám naopak muže vrátit sankce.

 4. AS Aleš Svoboda

  22. července se provoz rozhodně neobnoví. Zmiňovaná turbína měla být již dávno před 11. červencem na místě a ne v Kanadě.
  Bude trvat minimálně dva týdny, než se dostane na místo a bude instalovaná.
  Takže zprovoznění NS-1 bude minimálně o 2 týdny pozdrženo.
  Nutno říci, že jen a jen díky nesmyslným sankcím Západu, který se tak střílí do vlastní nohy.
  A to nehovořím o tom, že udělní výjimky je velmi nekorektním pokrytectvím.
  Ruská strana bude chtít penále za pozdní dodání turbíny. Plynovodem proteče denně 167 milionů kubíků plynu – a to něco stojí. Takže Západ ztráty zplatí nakonec sám.
  To je ale vlídná politika – že ??

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB