EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let

Názor
Zemním plynem je v ČR plně či částečně vytápěno zhruba 1,6 milionu bytů. Rozšířenějším druhem energie k vytápění je již pouze teplo. V bytech rodinných domů pak plyn dominuje dokonce i nad teplem.
EU chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Teplo se však vyrábí převážně opět z neobnovitelných zdrojů, jako je plyn a uhlí. Z plynu a z uhlí se vyrábí také podstatná část elektřiny, která s obnovitelnými zdroji energie a tuhými palivy představuje třetí až pátý nejrozšířenější druh energie k vytápění bytů v ČR.

Útlum jak přímého vytápění plynem, tak nepřímého, skrze teplo a elektřinu z plynu získané, i jen právě v bytové, tedy rezidenční části budov by tedy vedl k citelnému poklesu celkové poptávky České republiky po plynu. Většina dodavatelů energií v ČR by tak odešla z trhu, zejména by se to týkalo těch menších, kteří nepředstavují dodavatele poslední instance.

Vzhledem k tomu, že v současnosti prudce rostou náklady vytápění domácnostem dokonce i při plném zapojení plynových zdrojů, je obtížně představitelné, že se kompletní útlum využívání plynu a dalších fosilních paliv podaří realizovat pouze v necelých dalších dvaceti letech, aniž by přitom došlo k mohutnému nárůstu ceny vytápění, který by uvrhl do energetické chudoby miliony lidí v ČR.

PSALI JSME:
Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Dnes představený plán Evropské komise tak nereflektuje současnou socio-ekonomickou situaci podstatné části tuzemských domácností, které si tak rychlý ústup od fosilních zdrojů nemohou finančně dovolit, aniž by se výrazně propadla jejich životní úroveň.

Propad životní úrovně milionů tuzemských domácností by takřka jistě vedl k zásadním sociálním otřesům a politické radikalizaci nemalé části obyvatelstva, vedoucí potenciálně k nástupu extrémních politických sil a dezintegračních nálad. Evropská komise tudíž hazarduje, neboť svojí příliš úpornou snahou o dosažení environmentální udržitelnosti může Unii připravit o společenskou soudržnost, a tedy o udržitelnost sociální.

Velmi pravděpodobně tak v nadcházející době pod tlakem řady členských států a probíhající energetické krize EU dojde k zásadnímu přehodnocení zelené agendy v směru jejího zmírnění, neboť ve stávající podobě by patrně vyvolala nejen rozsáhlé sociální otřesy napříč EU, ale také by vedla k dramatickému nárůstu již nyní závratného veřejného zadlužení a osudovému podvázání konkurenceschopnosti ekonomiky EU v celosvětovém měřítku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci. Dostatečně si zatopit ve svém bytě nemůže na 300 tisíc lidí. Nemají na to peníze

Zavřít reklamu ×
 1. Hlupáci. Zase by se topilo vším, co hoří. Takže obyčejná kamna a kouřící komíny. A budeme tam kde před 100 lety. I když, možná by to bylo dobře.

 2. EU se v posledních letech projevuje tolika rozumu se vymykajícími prohlášeními a direktivami, že se dle mého blíží buď její nutný restart a očištění od nánosů přebujelé administrativy a nereálných cílů, nebo se postupně rozpadne……

 3. Po internetu kolovaly v minulosti fotky, jak měli v Rusku v panelácích díry ve panelech a vedl tam komín od kamen, kterými si topili.
  Takže chystejte sbíječky a shánějte staré petry. Dorazí to i k nám.
  Horší to budou mít ti, co mají zatepleno polystyrenem. Ale tak se trochu seškvaří.

  • To jste právě narazil na ten problém… Pokud mají někteří zatepleno a kvalitně, žádná kamna nepotřebují. V tom je ten vtip. Jeden byt máme zaizolovaný, kvalitně minerální vatou a tam stačí zapnout si počítač a je vám teplo. Radiátor v té místnosti už je jen spíš pro připomenutí starých časů. Bohužel máme i další byty, kde sousedé opakovaně argumentují tím, že na zateplení nemají. Zajímavé, že na brutálně zvýšené ceny po krachu BE a jiných, zatím mají… Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby takové byty a bytové domy za pár let, pokud se nezateplí, byly vedeny jako tepelný zdroj, spíš než byt. Je to smutné, ale místo toho, aby se lidi starali o vylepšení svého vlastního bydlení, za dnešních podmínek ty peníze spíš naposílají ČEZu, akcionářům ČEZu a těm, kteří na zateplení a další berou dotace. Protože ty dotace jdou i z toho, co zaplatí za plyn a energie. Ale někomu, komu to zrovna nepálí, je těžké vysvětlovat, že ve svých zvýšených cenách za energie se skládá milionářům na pasivní, domy, fotovoltaiky atp. Nakonec proto jsou milionáři milionáři a chudáci chudáci…

   • Nesmysl. Máme kvalitně (certifikovaný systém) zateplenou relativně novější stavbu z CDM broušených cihel a sice spotřeba plynu není veliká, ale stále to není to Vaše perpetum mobile. Mj. můj PC s příkonem 45W toho moc nevytopí.

 4. Výborný nápad, uhlí zakážou, plyn zakážou elektřiny bude málo, dřevo bude v Číně a nám zbube za mrazu pouze tulení se k sobě. Třeba chtějí tímto způsobem nastatrovat populační explozi v Evropě.

 5. Solární panely na každou střechu jen za podmínky,že si to ten kdo to namontuje,bude také 20 let udržovat v čistotě a bude dělat údržbu.Pak také,když to vyvolá požár,tak zaplatí škodu.A jsem přesvědčen,že od tohoto kšeftu dá rychle ruce pryč.

 6. Dobrý den. A na čem je založena ta sociální soudržnost evropy? Na tom že západní firmy zde provozují své filiálky kde se platí dělníkům 1/3 mzdy i když zde byly instalovány moderní produktivní technologie. Když jsem byl na zaškolení v Anglii a vyděl jsem to pracovní nasazení a tu jejich produktivitu tak jsem si říkal tady je socializmus. Čtení novin při práci, dlouhé svačení jó to je život jaký zde býval před převratem. No a ve firmě zde se o této situaci nesmělo mluvit aby se to nedozvěděli dělníci tlačeni do maximálních výkonů. Stalo se že se paní sesypala na schodech při jdutí se najíst, samozřejmě vše v poklusu. Tam vyplácené prémie a zde pokuty za zmetky. Myslím že až rozpoutají válku tak až lidi dostanou do ruky zbraně tak je to konec tehle šizunků co nás zde oblbují.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nové byty se povolují hlavně v regionech

Od ledna do června letošního roku bylo v ČR podle čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) povoleno celkem 22 721 bytů, což je nejlepší výsledek za první pololetí od roku 2006, kdy statistický úřad …

Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Nízká výstavba, zdražující byty a rekordně vysoké hypoteční sazby. To všechno vede k neustálému zhoršování dostupnosti vlastního bydlení. Podle aktuálních dat Indexu prosperity Česka sestavovaného Českou spořitelnou …

V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů

Někdo drží volný byt pro děti, až vyrostou, jiný ho plánuje rekonstruovat, další pak jen spoléhá na pravidelný růst hodnoty bytu. Mnoho majitelů nabízí byt ke krátkodobému pronájmu, což se vedení hlavního města …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB