Kyjev prodloužení smlouvy s ruskou stranou odmítá. Ruský potrubní plyn stále odebírá hlavně Rakousko nebo Slovensko.
Na řadu tak může přijít „fígl“, jenž umožní odstřižení EU od ruského plynu, aniž by na tom ovšem Kreml tratil. Do ruského potrubí by se vtlačoval plyn původem z Ázerbájdžánu. Ten by pak putoval přes Ukrajinu do EU. Rusko by přitom nahradilo výpadek v dodávkách ázerbájdžánského plynu třetím zemím, který by vznikl právě tím, že by tento plyn nově místo ruského proudil do EU.
„Vlk by se nažral a koza zůstala celá“: EU by mohla říkat, že se odpojila od ruského plynu, Kyjev zase, že ruský plyn už nepřepravuje, a Rusko by nemuselo Evropu držet pod krkem, ba v EU vyvolávat energetickou krizi, jež podle některých expertů nyní hrozí, neboť by finančně „zůstalo na svém“.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Rakousko / Slovensko ?? Autor asineslyšel o Turk-Streemu, že ?? a Turk-Streem plní – kdo asi ?? RUSKO !! Podle dat S&P Global Commodity Insights plynovodem T-S proudila do jihovýchodní Evropy během posledních měsíců zhruba 1 miliarda kubíků plynu měsíčně. Tento plyn poté z Bulharska běžně směřuje skrz další země zejména do Maďarska, rovněž ale také do Řecka, Rumunska, Severní Makedonie či Bosny a Hercegoviny. Plyn přes tuto trasu odebíralo i Bulharsko, avšak ruský Gazprom dodávky Bulharsku během letošního dubna zastavil poté, co země odmítla přejít na platby v rublech. Transit ruského plynu skrz Bulharsko však nadále mohl pokračovat.
Problém využití Turkstreamu pro Slovensko a Rakousko je nedostatečná kapacita plynovodu směrem z Maďarska. Už dnes je využita na 100%
Klasická eurodebilita..pracuji v oboru..děkuji vládě negramotů za vše krásné..Síkela do eurokomise,hurá