EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko nemají náhradu za ruský plyn

Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že jako celek Unie přijde o ruský plyn, a moc neví, co si mají počít a kde za něj hledat náhradu. Ke konci letoška totiž dobíhá smlouva o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu a nebude obnovena.
Ukrajina odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu. Ilustrační foto: Nord Stream

Kyjev prodloužení smlouvy s ruskou stranou odmítá. Ruský potrubní plyn stále odebírá hlavně Rakousko nebo Slovensko.

Na řadu tak může přijít „fígl“, jenž umožní odstřižení EU od ruského plynu, aniž by na tom ovšem Kreml tratil. Do ruského potrubí by se vtlačoval plyn původem z Ázerbájdžánu. Ten by pak putoval přes Ukrajinu do EU. Rusko by přitom nahradilo výpadek v dodávkách ázerbájdžánského plynu třetím zemím, který by vznikl právě tím, že by tento plyn nově místo ruského proudil do EU.

„Vlk by se nažral a koza zůstala celá“: EU by mohla říkat, že se odpojila od ruského plynu, Kyjev zase, že ruský plyn už nepřepravuje, a Rusko by nemuselo Evropu držet pod krkem, ba v EU vyvolávat energetickou krizi, jež podle některých expertů nyní hrozí, neboť by finančně „zůstalo na svém“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Pe Petr

  Rakousko / Slovensko ?? Autor asineslyšel o Turk-Streemu, že ?? a Turk-Streem plní – kdo asi ?? RUSKO !! Podle dat S&P Global Commodity Insights plynovodem T-S proudila do jihovýchodní Evropy během posledních měsíců zhruba 1 miliarda kubíků plynu měsíčně. Tento plyn poté z Bulharska běžně směřuje skrz další země zejména do Maďarska, rovněž ale také do Řecka, Rumunska, Severní Makedonie či Bosny a Hercegoviny. Plyn přes tuto trasu odebíralo i Bulharsko, avšak ruský Gazprom dodávky Bulharsku během letošního dubna zastavil poté, co země odmítla přejít na platby v rublech. Transit ruského plynu skrz Bulharsko však nadále mohl pokračovat.

  • Ty Tyrael

   Problém využití Turkstreamu pro Slovensko a Rakousko je nedostatečná kapacita plynovodu směrem z Maďarska. Už dnes je využita na 100%

 2. JR Jiří Rýpar

  Klasická eurodebilita..pracuji v oboru..děkuji vládě negramotů za vše krásné..Síkela do eurokomise,hurá

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB