Euro atakovalo sedmiměsíční maximum

Názor
Pondělní solidní evropská data společnou měnu podpořila. Vůči dolaru tak euro atakovalo sedmiměsíční maximum, když se kurz přehoupl přes 1,07. Ráno nijak zásadně nezklamala německá průmyslová produkce za listopad; páteční statistiky podnikových objednávek za stejný měsíc přitom indikovaly hrozbu výrazného zklamání. A mírně lepším výsledkem skočil i lednový Sentix monitorující důvěru investorů.
Euro v pondělí vůči dolaru atakovalo sedmiměsíční maximum, když se kurz přehoupl přes 1,07. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna i na úvod týdne zdržela silné úrovně v blízkosti historického maxima. Pondělek zahájila dokonce pod 23,95 CZK/EUR, aby se po většinu dne držela v samé blízkosti hladiny 24,00 CZK/EUR. Úspěch koruna v pondělí zaznamenala vůči americkému dolaru. Ten se obchodoval za 22,35 CZK. Takto levný byl dolar pro našince naposledy v dubnu loňského roku.

Zdroj: Komerční banka/Bloomberg

V pondělí publikovaná data rozhodně nezklamala. Podíl nezaměstnaných sice ke konci roku vzrostl na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta. Tržní očekávání i naše předpověď ale byly ještě o desetinu výše.

Finální čísla národního účetnictví za třetí čtvrtletí roku 2022 potvrdila mezičtvrtletní pokles reálného HDP na -0,2 procenta. Data poukázala na schopnost firem přenášet zvýšené náklady na své koncové odběratele.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro výrazně ztrácelo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.