Euro i celý region slabší

Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly, přičemž jejich meziroční růst zpomalil z 2,9 procenta na 2,6 procenta. Jak meziměsíční, tak i meziroční vývoj odpovídal naší prognóze. Tržní konsensus však očekával vyšší meziroční inflaci na úrovni 2,8 procenta.
Všechny regionální měny v úterý oslabovaly. Nejlépe z úterního klání vyšla česká koruna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naopak Česká národní banka pro květen odhadovala 2,5 procenta meziročně. Jádrová inflace zpomalila z 2,6 procenta na 2,5 procenta meziročně. To bylo mírně pod naším odhadem (2,6 %) a o něco více pod prognózou centrální banky (2,7 %).

Došlo zároveň k významnému zmírnění meziměsíční sezonně očištěné dynamiky, která podle našeho odhadu klesla z 0,22 procenta na 0,14 procenta (anualizovaně tedy z 2,7 % na 1,7 %, pozn. aut.).

Všechny regionální měny v úterý oslabovaly. Nejlépe z úterního klání vyšla česká koruna, která ztratila 0,3 procenta a v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,70 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil o 0,4 procenta na 4,34 PLN/EUR, maďarský forint na 394,9 HUF/EUR. Ztrátám se nevyhnula ani společná evropská měna, jejíž kurz se snížil na 1,072 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB