Euro na devítiměsíčním maximu, koruna nejsilnější od 2008

Názor
Česká koruna držela tento týden silné pozice. Vůči euru se držela na nejsilnější úrovni od roku 2008. Po celý týden se obchodovala pod 24,00 CZK/EUR, ve čtvrtek byla testována hladina 23,90 CZK/EUR. Letos si tak koruna připsala tři čtvrtiny procenta. Od počátku loňského závěrečného čtvrtletí, od kdy je patrný apreciační trend, si již naše měna polepšila o 2,6 procenta.
Česká koruna držela tento týden silné pozice. Vůči euru se držela na nejsilnější úrovni od roku 2008. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ještě úspěšnější je její tažení vůči americkému dolaru, což souvisí s otočením trendu na nejobchodovanějším měnovém páru – eura vůči dolaru. Zatímco koncem září se dolar obchodoval za ceny nad 25,70 CZK/USD, od té doby pro našince výrazně zlevnil o téměř 15 procent. V tomto týdnu se již kurz dostal na dosah hladině 22 CZK/USD.

Euro profituje z pokračujícího snižování globální averze k riziku. To souvisí zejména s teplým počasím v Evropě a odezníváním rizika energetické krize. Což se pozitivně odráží ve zlepšování bilance zahraničního obchodu evropských zemí. Na exportní straně pak pomáhá pokračující zlepšování v globálních dodavatelských řetězcích. Tento týden euro vůči dolaru atakovalo devítiměsíční maximum, když se kurz dostal na dohled hladiny 1,09 USD/EUR.

PSALI JSME:
Euro znovu útočí na devítiměsíční maximum

Dolaru v tomto týdnu příliš neprospěla zveřejňovaná data. Ta ukázala na určité oslabení v závěru loňského roku. Patrné to bylo na trhu rezidenčního bydlení, který se potýká s dražším financováním, zklamala ale i průmyslová výroba, maloobchodní tržby a ve finále pod tržním konsensem skončily i ceny průmyslových výrobců. To se samozřejmě podepsalo na pohledu dolarových výnosů a snížení úrokové atraktivity americké měny.

Naopak data z eurozóny překvapila pozitivně, a to zejména v rovině sentiment indikátorů. Vypíchnout je třeba složku očekávání německého ZEW indexu. Po solidních datech z předchozího týdne je tak stále více pravděpodobné, že se německá ekonomika úplně vyhne recesi. V neposlední řadě data vnímají centrální bankéři. Celá řada z nich v tomto týdnu horovala pro zvýšení eurových úrokových sazeb o 50 bazických bodů na nadcházejícím zasedání počátkem února.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna prolamuje hranici 23,90 za euro. Nastala vhodná doba na nákup deviz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.