Euro oslabuje, region také

Průměrná česká nominální mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o sedm procent po růstu o 7,1 procent zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Výrazné zrychlení pak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění, pozn. aut.) 2,6 procent po 1,7 procent v loňském posledním kvartálu.
Celý středoevropský region v úterý ztrácel. Nejvíce oslabil polský zlotý, a to o 0,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kupní síla průměrné mzdy podle našeho odhadu v prvním letošním čtvrtletí vzrostla o 2,3 procenta mezikvartálně (po 0,9 % q/q v Q4 23). Reálná mzda se tak zvyšuje již čtyři kvartály v řadě a v letošním prvním čtvrtletí do kladných hodnot překmitla i její meziroční dynamika (+4,8 % y/y). Zveřejněné údaje překonaly tržní odhady i prognózu České národní banky (ČNB).

Trh očekával růst reálných mezd o 3,9 procenta meziročně a ČNB o 4,2 procenta. Proinflační vyznění má navíc i struktura mzdového růstu, když výdělky v tržních odvětvích rostly nominálně o osm procenta meziročně, zatímco ČNB očekávala pouze 6,9 procenta.

Mzdové statistiky tak zvyšují riziko, že by tuzemská centrální banka mohla již na červnovém zasedání zpomalit tempo snižování úrokových sazeb z dosavadních 50 bazických bodů.

Celý region v úterý ztrácel. Nejvíce oslabil polský zlotý, a to o 0,6 procenta (na 4,30 PLN/EUR). V závěsu se ztrátou 0,4 procenta byl maďarský forint, který se posunul na 391,7 HUF/EUR. Ztrát nebyla ušetřena ani česká koruna, která přišla o 0,3 procenta a v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,73 CZK/EUR. Nedařilo se ani společné evropské měně, ač po slabších datech z amerického trhu práce se snažila ztráty mírně korigovat. Obchodovala se o 0,3 procenta slabší na 1,087 USD/EUR.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB