Euro tento týden sláblo, neprospěla mu horší data

Analýza
Zahraničnímu dění tento týden dominovaly indikátory důvěry a zpřesněné odhady hrubého domácího produktu (HDP) pro Německo a Spojené státy. Na obou březích Atlantiku se zhoršila důvěra v průmyslu, naopak služby překvapily dalším zlepšením. Hůře dopadl ve složce očekávání i německý IFO index.
Euro tento týden sláblo, neprospěla mu horší data. Není tedy překvapivé, že vítězem klání byl tento týden americký dolar. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Německá data korunoval zpřesněný odhad HDP za první čtvrtletí, který přinesl výraznou revizi směrem dolů (na -0,3 % q/q z 0,0 % q/q, pozn. aut.) a ukázal, že německá ekonomika se již nachází v recesi. Klesala jak spotřeba domácností, tak i vlády. Ještě horšímu výsledku pak zabránily vyšší investice a relativní silný čistý vývoz.

Naopak v případě amerického HDP došlo k revizi směrem nahoru. V anualizovaném mezičtvrtletním vyjádření americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,3 procenta namísto prvně odhadovaných 1,1 procenta. Pozitivně k tomu přispěla silná spotřeba domácností.

PSALI JSME:
Americký průmysl je letos slabší

Není tedy překvapivé, že vítězem klání byl tento týden americký dolar. Společná evropská měna zahajovala v pondělí obchodování kolem úrovní 1,82 USD/EUR, v závěru týdne se už pohybovala jen na 1,073 USD/EUR, tedy o 0,8 procenta slabší.

V regionu tento týden směřovala pozornost na maďarskou centrální banku. Ta zahájila cyklus uvolňování měnových podmínek a jednodenní depozitní sazbu snížila z 18 na 17 procent. Základní tříměsíční depozitní sazbu ponechala na stávajících 13 procent. Maďarský forint po zasedání posílil z úrovní okolo 376 HUF/EUR na 371,5 HUF/EUR. Zpevnil tak o 1,2 procenta.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila jednodenní úrokovou sazbu

Na domácí půdě byl zveřejněn konjukturální průzkum za květen, který ukázal, že důvěra v domácí ekonomiku se zhoršila. Největší obavy z dalšího vývoje mají průmyslníci, které trápí obavy ze zpomalování tempa růstu výroby.

Se svými názory tento týden vystoupila řada centrálních bankéřů. Viceguvernér ČNB Jan Frait v rozhovoru pro časopis Euro uvedl, že na posledním zasedání vážně zvažoval podporu zvýšení úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Koruna částečně umazává předchozí ztráty

Podle Tomáše Holuba se částečně materializuje riziko mzdové spirály a preferoval by boj s inflací před rizikem, že vyšší sazby utlumí domácí ekonomiku. Podle radního J. Procházky je jednoznačný záměr držet sazby na vyšší úrovni delší dobu, než naznačuje hlavní scénář prognózy centrální banky (který implikuje první snížení sazeb letos ve třetím čtvrtletí).

Dle viceguvernérky Evy Zamrazilové je současná výše úrokových sazeb dostatečná k poklesu inflace na dvouprocentní cíl. Zároveň by podle ní dodatečné zvýšení sazeb nemělo na trajektorii poklesu inflace prakticky žádný dopad. I přes záplavu vyjádření centrálních bankéřů však byla koruna poměrně stabilní. Po celý týden se pohybovala v úzkém pásmu 23,60-23,70 CZK/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Holub: Česko se už dostalo do mzdově-inflační spirály

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB