Euro v Česku je už zavedeno. Kdy nebudou za kačky ani rohlíky, je otázkou času

Prezident Petr Pavel píchl do vosího hnízda prohlášením, že je už čas vzdát se koruny, a přijmout euro. Větší polovina Čechů euro nechce. Byznys u nás se ale už dávno počítá, a hlavně odehrává, v eurech, a to i mezi firmami v rámci Česka. Nájmy kanceláří a industriálních hal se platí v eurech. Firmy si berou raději eurové úvěry.
Celkem 54 procent obyvatel ČR nesouhlasí s tím, aby naše země přijala euro. Naopak 44 procent je pro vstup Česka do eurozóny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle poradenské společnosti Deloitte se hradí 16 z 20 smluv pronájmů kanceláří hradí v eurech, u industriálních nemovitostí je to u devatenácti smluv z dvaceti. Na retailovém trhu (byty) se hradí v eurech 14 z 20 kontraktů.

Firmy si hlavně loni začaly brát více úvěrů v eurech, a vůbec provádět mezi sebou standardní platby v eurech, protože se tak můžou škrtnout náklady na zajišťování kurzovního rizika. Euro dá jistotu vývozcům, a nejen jim. Podle Svazu průmyslu a dopravy pětina podniků využívá euro i pro tuzemské transakce.

Český byznys je samozřejmě z velké části součástí korporací, a ať tomu tleskáme nebo skřípeme zuby, otáčí se už bez debat v eurech. Teď už zbývá zrušit korunu spotřebitelům. A to jsou zároveň střadatelé. K nim se již euro také „vkrádá“.

Například realitní investiční platforma Upvest, ve které figuruje Komerční banka, začala v závěru minulého roku nabízet menší investice v eurech, a to do projektu Retail Park Okružní. Převézt část korunových úspor do eura nebo dolaru je v mobilním bankovnictví otázka vteřin. Řada střadatelů to tak dělá, že nakupují průběžně eura či dolary. Co s korunou, když se něco hodně pokazí, uvažují tiše.

Každá mince, i ta eurová, má ale dvě strany. Přechod samotný se domácnostem a zaměstnancům nejspíše prodraží. Zaokrouhlením, kurzem. A výrazně klesne význam České národní banky. S příchodem eura se už o penězích bude rozhodovat úplně někde jinde.

Je ale otázka, do jaké míry je nyní naše národní banka skutečně suverénní v evropském kontextu, a zda má smysl lpět na tom, že má páku nad cenou tuzemských peněz.

„Podstatné by ale mělo být to co si myslí voliči, a ne manažeři korporací, které české nejsou. Veřejnost je z 80 procent proti, takže považuji to za neuvěřitelnou drzost politiků a lobbistů hned na 1. ledna 2024 takto zaútočit na českou korunu,“ napsal na sociální síti LinkedIn ředitel společnosti Czechia-Moravia Karel Dušek.

Celkem 54 procent obyvatel ČR nesouhlasí s tím, aby naše země přijala euro. Naopak 44 procent je pro vstup Česka do eurozóny. Čísla vycházejí ze šetření Eurobarometer v červenci 2023. Výsledky se příliš neliší od dotazování v roce 2022.

„Ani nejvyšší inflace za posledních zhruba třicet let, ani rekordní zadlužování, výrazněji obyvatele ČR k podpoře eura nevedou,“ glosoval to loni ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 30
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Be Ben

  Pokud zavedou proti vůli vetsiny Euro, pak přidám na stranu podporovatelu vystoupení republiky z EU.

 2. Ro Roman

  Co je to za nesmysl… větší polovina Čechů… Poloviny jsou rovné 50/50,jinak to není polovina.

  • JG Jindřich Ginter

   Matematicky ano.
   V životě a politice bývá jedna polovina větší a druhá menší…

   • PH Pavel Hovorka

    Ještě včera podle Prima CNN to bylo 72% proti…. 😀 ,
    A dnes polovina ,,,tady někdo kecaaaá

   • Pe Petr

    A můžete rozvést, který život máte na mysli? Ten po běžném lidském životě, ve kterém jsou poloviny vždy stejné?

 3. PZ Petr Zdobinský

  Bláboly, nic než bláboly, tak by se měl jmenovat tento článek. Autor lže, jak když tiskne. Ne všechny sklady se pronajímají za eura – to jsou pouze prémiové sklady. Většina ostatních se pronajímá za koruny. Ne všechny kancelářské budovy se pronajímají za eura. Kanceláře, které užívají menší firmy, mimo velká města se obvykle pronajímají za koruny. Mnoho firem si bralo úvěry v EUR kvůli úrokovému diferenciálu. S tím je ovšem spojeno kurzové riziko. Firma, která realizuje většinu tržeb v korunách, euro k ničemu nepotřebuje.

  • Jo Josef

   Každý rozumný pronajímá v euru když vidí neschopnost české národní banky

  • JG Jindřich Ginter

   Ano, máte pravdu.
   V článku se uvádí:
   Podle poradenské společnosti Deloitte se hradí 16 z 20 smluv pronájmů kanceláří hradí v eurech, u industriálních nemovitostí je to u devatenácti smluv z dvaceti. Na retailovém trhu (byty) se hradí v eurech 14 z 20 kontraktů

   • Pa Pavel

    Jindro,Jindro…… bavíme se o normálních lidech,.,…..🙊🙈jdu si pro tebe…….🤣👍

  • Ka Karel

   Zavedení Eura si může přát jen úplný trotl jako je náš senzační Pan prezident 🤣. 😡

   • Da David

    Souhlasím,je to guma a gumou zůstane a co naplat že „pěkně“ vypadá,dopadneme jako balkánské země, bída a jenom bída

  • Ju Jura

   Blábol, tato pětidenolice k tomu nemá oprávnění,jelikož to neměli v programovém prohlášení při volbě do parlamentu.Jen malé strany prosazují euro ,aby se zviditelnili a nemuseli řešit problémy naší země .80% obyvatel euro nechce a země na to není připravená a nebude ještě hodně dlouho.

 4. EN Evžen Novák

  Mám malou firmu s obratem cca 50mil. ročně, ale že by se byznys v ČR odehrával v eurech, tak to ani omylem, plácaj nesmysly..

 5. JA Jaroslav Adámek

  Dobrý den, 30let se tento malebny statecek rozkradal, tak se musel zavest usporny balicek co normalni obcany pripravi o finance a tresnicka na dortu bude zavedeni Eura co to realne bude znamenat pro obycejne sradatele a spotrebitele, snad nemusime ani zminovat!!! Další komentář je zbytečný 👀🤕🤕👎🙄😝😳

 6. KS Karel Sechovec

  Naši vůdci si udělaji, co sami uznaji za vhodné, jakoukoli opozici přehlasují a musí chvátat, než jim skončí mandát neomylnosti…

 7. JB Jiti Burgerstein

  „Vetsi polovina“ – super, asi mi ve skole neco zamlceli….

 8. LP Láďa P.

  Očividně masírka s přijetím euro pokračuje a co, že to je proti 80%, tedy většina občanů. Proti přijetí je také ČNB a ministerstvo financí, ale poradce premiéra Křeček přece na CNN řekl, že přijetí závisí pouze na vládě, která to neměla v programovém prohlášení.

 9. la ladin

  Slavny P.P.jen lze pretvaruje se a kam vitr tam plast. to bylo kecu pred volbama a vsechno jinak,tak jako vzdy.

 10. lu lubajs

  A už je to tu. Začala masáž, která má euro vykreslit jako spásu na všechny problémy. Přitom problémy by s eurem teprve začaly. Tím problémem je povinné placení mnoha desítek miliard do tzv. Eurovalu na záchranu krachujících ekonomik jižních států EU. Politické a novinářské loutky Bruselu a Aspen institutu dostaly zadání prosadit u nás euro za každou cenu i přes nevoli většiny obyvatel ČR, samozřejmě bez referenda. To by bylo u nás po euru.

 11. Ja Jarda

  Euro rozhodně NE. Všude,kde ho přijali, skočily ceny o cca 50% výše. Viz. Německo, Itálie, Slovensko.

 12. Mo Monika

  Větší a menší polovina mě tolik netrápí. Spíše by mě zajímalo, kde jsou ty zbývající 2%?

 13. Cz Czaba

  Lidi neblazněte, koruna je posledni co nám ješte trochu dává „svobodu“ před unii. Soucasný stav je ideal kdo chce a potrebuje at obchoduje v ečkách kdo chce v kačkách. Co nam prinesla unie? Nic jen problemy, ani ochranit hranice neumi, kazdy si musime chranit svoje…

 14. So Soňa

  Souhlasím že většina je proti. Co slyším to bude víc jak 70% pana prezidenta jsem nevolila. Už vím proč nesouhlasím s tímto názorem. Jsme Česko tak česká měna,nikoliv jinak.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB