Euro v tomto týdnu kralovalo

Názor
Tento týden patřil jednoznačně společné evropské měně. Zatímco týden zahajovala pod 1,055 USD/EUR, ve čtvrtek se kurz krátce dostal dokonce nad 1,070 USD/EUR, tedy na nejsilnější hodnotu od začátku června. Úplný závěr týdne pak byl ve znamení mírné korekce a stabilizace kurzu kolem 1,065 USD/EUR.
Silné euro na globálním trhu se propisovalo i do síly české koruny. Ta tak v průběhu tohoto týdne dále lehce posilovala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve prospěch eura působilo zveřejnění většiny ekonomických indikátorů, prim ale hrála překvapivě jestřábí Evropská centrální banka (ECB). Jediné zklamání, které přišlo z obou stran Atlantického oceánu, bylo z průmyslu. Ten samozřejmě trpí v souvislosti s drahými energiemi a stále přetrvávajícími obtížemi v globálních dodavatelských řetězcích.

Jinak ale z Evropy potěšily zejména předstihové indikátory za prosinec (jak německý ZEW index, tak předběžné PMI indikující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách výrazně zpomaluje, pozn. aut.). Dolaru naopak moc nepomohly slabší listopadové maloobchodní tržby, a hlavně nižší než očekávaná inflace.

PSALI JSME:
Agresivní zvyšování úrokových sazeb v USA skončilo, vysoké sazby však přetrvají

Americká centrální banka, Fed, i ECB potvrdily, že 75 bodové skoky u úrokových sazeb jsou za námi, obě centrální banky doručili 50bodové zvýšení. Zároveň potvrzují ochotu s inflací dále bojovat. Překvapivě ostré bylo zejména vyznění ze strany ECB. V reakci na toto zasedání jsme zvedli námi předpokládanou terminální úroveň depozitní sazby v eurozóně z původních tří procent na 3,75 procenta.

Silné euro na globálním trhu se propisovalo i do síly české koruny. Ta tak v průběhu týdne dále lehce posilovala, když se v samotném závěru týden stabilizovala na úrovni 24,26 CZK/EUR. Takto silná byla česká koruna naposledy v únoru, tedy před válkou na Ukrajině. Ještě úspěšnější byla v tomto týdnu proti dolaru. Zde se kurz ve druhé polovině týdne definitivně dostala pod hladinu 23 CZK/USD.

PSALI JSME:
Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura

Primárně česká koruna za svou sílu vděčí silnějšímu euru a ústupu rizikové averze a trzích. Domácí fundamenty se na její podporu hledají obtížně. Na rozdíl od října zaznamenala listopadová inflace opětovně akceleraci ve větším než očekávaném rozsahu (ne ale na úrovni jádrové inflace), aktuální ceny průmyslových výrobců naopak vykázaly ve srovnání s tržním konsensem nižší čísla.

Bez jakékoliv odezvy trhu se pak obešlo jmenování dvou nových členů bankovní rady České národní banky. Na současném rozložení sil ve vedení centrální banky nová jména nic nemění.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová jména bankovní rady ČNB jsou známa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.