Euro vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních 20 let. Evropu ničí válka a drahé energie

Názor
Euro se v úterý dopoledne propadlo na svoji nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních dvacet let. Dolar se prodával i jenom za 1,0331 dolaru, což je nejméně od prosince 2002. Do konce léta by dokonce mohla nastat tzv. parita, tedy stav, kdy kurs obou měn bude v poměru 1:1.
Euro se v úterý dopoledne propadlo na svoji nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních dvacet let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Euro vůči dolaru slábne, neboť se zvyšuje obava z recese v Evropě, vyvolané probíhající energetickou krizí a dopady války na Ukrajině. Zároveň Evropská centrální banka (ECB) již delší dobu vytváří tlak na oslabování eura vůči dolaru zdráháním se aktivněji přistoupit k normalizaci vlastní extrémně expanzivní měnové politiky.

Teprve ke konci letošního června ECB ukončila svůj program nákupu aktiv za nově vytvářená eura, který zahájila v polovině minulého desetiletí. Obava z recese v Evropě a eurozóně zvláště ovšem nyní vede k tomu, že měnoví obchodníci snižují své sázky týkající se rozsahu letošní normalizace měnově politiky ECB.

PSALI JSME:
ECB: Jasná strategie na letní prázdniny, zářím počínaje více nejistoty

V tuto chvílí sází na to, že ECB letos zvedne klíčovou sazbu pouze o 1,4 procentního bodu, zatímco ještě před zhruba třemi týdny mínili, že to bude o 1,9 procentního bodu. Euro se letos vůči dolaru zatím propadlo o osm procent.

Rekordní inflace v eurozóně hrozí fatálně oslabit kupní sílu evropských domácnostní a firem, což by právě uvrhlo kontinent do recese. Právě zejména hrozba recese vede trhy k přehodnocení svých sázek na zvyšování úroků v podání ECB.

Lukáš Kovanda

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×
  1. Já si myslím,že všude v evropě maji určitě své zdroje energii někde i plyn a ropu,tak nevidím důvod to dramatizovat!! Pokud s těmito energiemy nehospodaří tak blbě jako Česká Republika!! Ve všech zemí by mohla být energie velmi laciná! Co setýče plynu tak 70% evropy a co se týče ropy tak v 65% evropy! Vypadá to všude,že si někdo mastí kapsy!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …