Euro ztratilo půdu pod nohama. Do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit

Názor
Euro za poslední dva týdny oslabilo vůči americkému dolaru o čtyři procenta a tento týden poprvé po dvaceti letech skončilo v závěru obchodního dne pod hranicí jednoho dolaru za euro. Důvodem jsou především obavy z důsledků ekonomické války mezi Evropskou unií a Ruskem.
Analytici očekávají, že euro by se ještě do konce tohoto roku mohlo dostat poblíž úrovně 1,07 dolaru a během prvního pololetí příštího roku překročit hranici 1,1 dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokoření cenové parity otevřelo dveře možnosti dalšího výraznějšího oslabení eura, především v kratším horizontu a v případě další eskalace napětí kolem dodávek zemního plynu. Podle aktuální analýzy Ebury G10 FX Forecast, která se věnuje budoucímu vývoji deseti hlavních světových měn, je však euro už v tuto chvíli podhodnocené a během roku může posílit až na hranici 1,1 dolaru.

Trhy se aktuálně obávají toho, že vysoké ceny zemního plynu a jeho případný nedostatek v zimních měsících budou mít za následek prudké zpomalení ekonomiky eurozóny a případnou recesi. Tyto obavy rostou spolu s tím, jak se výrazně zvyšují futures na ceny elektřiny i zemního plynu.

K tomu se přidává výrazný rozdíl v sazbách amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a Evropské centrální banky (ECB) a sázky na další rychlé zvyšování sazeb ve Spojených státech.

Pokud však plyn do Evropy poteče i na podzim a v zimě, měly by podle analýzy společnosti Ebury, převážit pozitivní faktory jako velmi silný trh práce v eurozóně či vysoký objem úspor domácností z doby pandemie, které snižují riziko výrazného poklesu spotřebitelské poptávky a následné recese.

PSALI JSME:
V Unii padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim

ECB zároveň na svém posledním zasedání naznačila další normalizaci úrokových sazeb a oznámila, že další rozhodnutí ohledně výše sazeb budou záviset především na aktuálních makroekonomických ukazatelích.

Zároveň uvedla, že vhledem k aktualizovanému hodnocení inflačních rizik a zavedení antifragmentačního nástroje TPI, který má zabránit nadměrnému růstu ceny dluhopisů periferních zemí eurozóny, je vhodné přistoupit k vyššímu, než původně avizovanému růstu sazeb.

Po jestřábím posunu na červencovém zasedání považujeme za vysoce pravděpodobné další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v září a další zvýšení o půl procentního bodu je podle naší analýzy možné i na následujícím zasedání v říjnu.

Na rozdíl od Federálního rezervního systému, který možná brzy ukončí svůj cyklus zvyšování sazeb, se domníváme, že v eurozóně zůstává prostor pro řadu dalších zvýšení sazeb i po tomto termínu, i když pravděpodobně v menších krocích.

PSALI JSME:
Růst úrokových sazeb v eurozóně

Navzdory jasným rizikům, kterým bude eurozóna v dalších měsících čelit, je proto společnost Ebury ohledně eura mírně optimistická. I když další vývoj je zatížený dlouho nevídanou mírou nejistoty, stále se domníváme, že úplné nebo přerušení dodávek plynu ze strany Ruska nebo jejich dlouhodobé výrazné omezení je spíše nepravděpodobné.

Rusko by se tím připravilo o jednu z klíčových vyjednávacích výhod a samo si tím způsobilo další problémy. Na základě aktuálních dat zároveň vnímáme obavy z recese v eurozóně jako nadhodnocené, i když riziko recese se zjevně zvýšilo.

Analytici společnosti proto očekávají, že euro by se ještě do konce tohoto roku mohlo dostat poblíž úrovně 1,07 dolaru a během prvního pololetí příštího roku překročit hranici 1,1 dolaru.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury v České republice a na Slovensku
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Místopředseda německého parlamentu volá po spuštění Nord Streamu 2. Němečtí průmyslníci varují před zkázou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.