Europ Assistance: Dva ze tří Čechů míří na dovolenou autem

Češi letos na dovolenou pojedou autem a za celou rodinu utratí nejčastěji do 25 tisíc korun. Mezi destinacemi vedou přímořské lokality, mezi seniory ale dovolená na pláži přestává být populární. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer, který v květnu realizovala společnost Europ Assistance.

Letní dovolenou si letos Češi užijí převážně v Evropě. Největší oblibě se těší přímořské destinace, pro letní dovolenou je upřednostňuje 38 % lidí. „Naše data opětovné zvýšení zájmu o tradiční letní destinace, jako je Itálie a Chorvatsko. V těchto zemích v létě také nejčastěji poskytujeme českým turistům pomoc,“ uvedl Vladimír Fuchs, generální ředitel Europ Assistance.

K moři míří lidé často s celými rodinami, včetně dětí. Průzkum ale ukázal zajímavý trend. Lidé nad 65 let po dovolené na pláži tolik netouží. Za preferovanou destinaci ji označilo jen 23 % z nich, tedy o 15 p.b. méně než v průměru. Naopak o něco raději cestují po vnitrozemí, mírný pás označilo za ideální téměř 22 % seniorů. Mezi mladými lidmi do 26 let jsou zase nadprůměrně populární velká města a metropole.

„Lidé ve starším věku pravděpodobně více zvažují zdravotní rizika, která jim mohou hrozit v exotických destinacích i během dlouhého cestování,“ komentoval trend Vladimír Fuchs ze společnosti Europ Assistance. Jeho slova potvrzují výsledky mezinárodního srovnání. Lidé přikládají stále větší význam zdravotnímu stavu a také klimatu, což může souviset i s extrémně horkým počasím v Evropě.

Na dovolenou pojedou Češi nejčastěji autem, v průzkumu to uvedlo 69 % respondentů. Jen asi třetina těch, kteří plánují vycestovat, hodlá využít letecké služby. Vlakem nebo autobusem plánují jet na dovolenou jen jednotky procent lidí.

„Vlastní auto je dlouhodobě naším nejoblíbenějším dopravním prostředkem pro cestu na dovolenou. Pro ilustraci, během loňské letní sezony jsme pomohli víc než šesti tisícům českých řidičů v zahraničí. Nejčastěji kvůli nehodě nebo poruše vozidla,“ říká Vladimír Fuchs.

Češi si dovolenou chtějí užít. 71 % z nich zajímá kvalita turistických služeb v cílové destinaci a stejně velký podíl lidí dá na doporučení přátel. Oproti loňskému roku se také víc zajímají o sportovní a kulturní aktivity na místě, ty bere do úvahy 56 % Čechů. Ještě loni to přitom bylo jen necelých 43 %.

Největší obavy mají ze zdravotních rizik (70 % lidí), hrozby teroristických útoků (69 %) nebo osobního napadení (61 %). Výrazně přibylo lidí, kteří se obávají, že je na dovolené zastihne přírodní katastrofa. Té se obává 58 % lidí, vloni to bylo téměř 39 %. Rozhodující je ale pro většinu lidí finanční nákladnost dovolené, tu řeší víc než 88 % lidí.

Většina Čechů plánuje letos za dovolenou vynaložit částku do 25 tisíc korun (967 €), tedy podobně jako v minulém roce. To je zhruba polovina evropského průměru (1957 €). Zhruba stejně jako Češi plánují za dovolenou utratit v sousedním Polsku (1030 €). Naopak Němci během dovolené nejspíš utratí dvojnásobek (2376 €) a Rakušané pojedou na prázdniny s rozpočtem skoro trojnásobným (2645 €).

Dražší dovolenou připouštějí především obyvatelé Prahy a ti, kteří se chystají do vzdálenějších destinací mimo Evropu. Lidé během dovolené hodlají utrácet za celou rodinu, jen 17 % respondentů uvedlo, že budou platit výhradně sami za sebe.

Průzkum Holiday Barometer realizovala v květnu společnost Europ Assistance. Postoje a plány na letní dovolenou zjišťuje celosvětově už osmnáctým rokem.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru