Eurozóna trpí vyšším zadlužením, než zbylé země Evropské unie

Názor
Zadlužení České republiky je v kontextu Evropské unie na velice nízké úrovni. Pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko mají nižší míru zadlužení ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Lze tedy říci, že naše země patří mezi premianty v rámci Evropské unie.
Nejméně zadluženou zemí unie bylo ve druhém čtvrtletí 2019 Estonsko s mírou zadlužení 9,3 procenta HDP. Foto: Depositphotos.com

Zadlužení zemí EU dosáhlo ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 80,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Země eurozóny vykázaly vyšší míru zadlužení na úrovni 86,4 procenta HDP. Velikost zadlužení eurozóny navyšovaly země na jihu Evropy. Především se jednalo o Řecko s dluhem 180,2 procenta HDP, Itálii s dluhem 138,0 procenta HDP a Portugalsko s dluhem 121,2 procenta HDP.

Nejméně zadluženou zemí unie bylo ve druhém čtvrtletí 2019 Estonsko s mírou zadlužení 9,3 procenta HDP. Česká republika se zadlužením 33,1 procenta HDP dosáhla na čtvrté nejlepší umístění. Oproti tomu Slovensko bylo se zadlužením 48,4 procenta HDP až na dvanáctém místě a umístilo se těsně za Polsko se zadlužením 48,1 procenta HDP. Nejzadluženějším českým sousedem bylo Rakousko. To ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázalo míru zadlužení na úrovni 71,8 procenta. Německo dopadlo lépe a vykázalo zadlužení o velikosti 61,2 procenta.

V posledních čtyřech letech většina zemí Evropské unie snížila své zadlužení. Nejrychlejším tempem to dokázalo Irsko, které ve druhém čtvrtletí 2015 vykazovalo zadlužení 90,1 procenta HDP. O čtyři roky později to však bylo již jen 63,9 procenta HDP. Opačný příběh zažilo Řecko, které za poslední čtyři roky zvýšilo své zadlužení z úrovně 169,0 na 180,2 procenta HDP. V posledních čtyřech letech dokázalo Španělsko snížit své zadlužení pod úroveň Francie. Ve druhém čtvrtletí 2019 vykázalo Španělsko zadlužení 98,9 procenta HDP. Francie na tom byla s mírou zadlužení 99,6 procenta HDP o trochu hůře.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Veřejný dluh dosáhl úrovně 1 817 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Není nahodou o tom, že Polsko byť je o trochu více zadlužené než Slovensko vzhledem k tomu, že Polsko není členem eurozony roste nominální hodnota dluhu pomaleji i při vyšší percentualnim zadluzenim?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.