Evergrande tíží trhy, co čekat?

Názor
Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu společnost také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně řečeno jde o více než 2800 projektů v 310 městech.
Méně než 50 miliard amerických dolarů je financováno bankovními půjčkami. Čínský bankovní sektor by tak měl mít dostatečnou rezervu k absorbování potenciálních nedobytných pohledávek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 procenta a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 procenta.

Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem dvou procent. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 procenta.

V business modelu zradil společnost pákový efekt financování projektů kvůli výpadku v cash flow. V dnešní době Evergrande není schopna dostát aktuálním závazkům převyšujícím 300 miliard dolarů. Závazky firmy se týkají minimálně 128 bank a více než 120 nebankovních institucí.

Čínská realitní společnost Evergrande věří, že se z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí. V dopise zaměstnancům to podle čínských médií napsal předseda správní rady Chuej Kcha Jüan.

PSALI JSME:
Dvojka na čínském realitním trhu má vážné problémy

Podle Barclays Capital i CITI se nynější problém svým potenciálním negativním dopadem zdaleka neblíží situaci s Lehman Brothers.

Dále pak, i když ke konci roku 2020 bylo přibližně 41 procent aktiv čínského bankovního systému přímo nebo nepřímo spojeno se sektorem nemovitostí, podle BNP Paribas z 300 miliard dolarů dluhu Evergrande je pouze méně než 50 miliard USD financováno bankovními půjčkami.

Čínský bankovní sektor by tak měl mít dostatečnou rezervu k absorbování potenciálních nedobytných pohledávek. Další otázkou by byl dopad do realitního sektoru, kde jsou ale zároveň slyšet názory, že místní samospráva a jiné státní subjekty jsou případně připraveny vytvořit poptávku po uvolněných nemovitostech.

Velkou neznámou je přístup pekingské vlády. Čínští politici prozatím vyzvali velké věřitele, aby společnosti Evergrande poskytli na uhrazení závazků více času.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.