Evidence dohod by byla zbytečnou agendou navíc

Názor
Jednoznačně odmítavou reakci vyvolal v uplynulých týdnech mezi odbornou veřejností i rozhodující částí zákonodárců návrh na povinnou evidenci dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Pocházel z nevysychající studnice nápadů ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a dílny jejího týmu.
Pro zaměstnavatele je každopádně každá oznamovací povinnost agendou navíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

V Poslanecké sněmovně sice prošel pod pláštíkem stavu legislativní nouze v podobě předem neprojednaných přílepků k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, senátoři však při svém projednávání dne 25. února absolutní většinou rozhodli o jejich vypuštění. O den později, při opětovném projednávání v Poslanecké sněmovně, nakonec nebyla schválena ani senátní verze, ani původní verze s přílepky.

Stranická kolegyně paní Maláčové, poslankyně Alena Gajdůšková, však tyto pozměňovací návrhy zkouší znovu vrátit do hry. Zavedena má být povinná evidence dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti pod sankcí až jednoho milionu korun a povinnost hlásit nová a uvolněná pracovní místa.

Paní ministryně Maláčová tvrdí, že jde pouze o to, převést údaje, které již zaměstnavatelé mají, do elektronické podoby a odeslat. Jednoznačně ale jde o novou administrativní povinnost, která zabere čas a náklady a musela by být promítnuta i do informačních systémů zaměstnavatele. Pro ty je každopádně každá oznamovací povinnost agendou navíc.

PSALI JSME:
Práce na dohodu je výhodnější než loni

Oznámení u jednoho pracovníka může trvat jen pár minut, ale pokud jste například zaměstnavatel, který využívá převážně práce studentů, může toto opatření vést k nepředstavitelné administrativní zátěži, kterou si poslanci nejsou schopni představit, nebo ji záměrně ignorují. Zátěž nemusíme vnímat jen jako ztrátu času, ale také peněz. Kromě činnosti účetních naroste práce vývojářům, kteří budou muset hlášení implementovat do mzdových systémů.

Dále bychom se mohli zmínit také o hlášení volných pracovních míst na úřad práce: Je to opět pouze zbytečná agenda pro zaměstnavatele bez jakéhokoliv smyslu. Zaměstnavatelé by měli mít úřad práce pouze jako možnost, když se jim na pozici nikdo nehlásí, nebo když vyloženě chtějí kandidáta z úřadu práce. Argument snížení nezaměstnanosti je další nesmysl. Rovnice, že každý pracovník vedený na úřadu práce má zájem pracovat, neplatí.

Povinnost oznamovat do osmi dnů nástup a ukončení zaměstnání realizovaného na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti by znamenala mimo jiné i přepracování pracovních postupů.

PSALI JSME:
Pro brigádníky je důležité, jakou dohodu podepisují

V praxi je běžnou záležitostí, že jsou tyto dohody předávány ke mzdovému zpracování – často externí účetní – až na konci měsíce, neboť jedinou povinností, v souladu s jejich flexibilitou, je jen odvést srážkovou daň. Administrativní zátěž by se tímto skutečně významně zvýšila.

Sankce ve výši jednoho milionu korun je pak dovršením naprostého odtržení od reality. V průběhu projednávání nebyla navíc vůbec vysvětlena drakonická pokuta za porušení evidence těchto dohod. Argument, že jde o maximální hranici, neobstojí.

Pokud by došlo k drobnému provinění, mohl by stát argumentovat, že pokuta ve výši deseti procent z maxima je v pořádku, ale to by ve svém důsledku znamenalo sankci ve výši 100 tisíc korun. A ta by mohla být pro některé podnikatelské subjekty za stávajících okolností, kdy je drtí koronavirová krize, likvidační.

Autorka je manažerka společnosti Apogeo Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O daně se musejí starat i zaměstnanci, přestože s tím často nepočítají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.