Evropa žije v iluzi nízkého počtu krachujících firem

Názor
Hospodářská krize způsobená pandemií covid-19 měla přinést krachy firem a růst platební neschopnosti v celé eurozóně. Loni však překvapivě došlo k poklesu úpadků firem ve všech hlavních evropských ekonomikách. V Evropě je ale velký počet neživotaschopných společností, jejichž bankrot je jen otázkou času.
Německá odvětví kovovýroby a automobilového průmyslu, která byla v recesi již před pandemií, zaznamenala loni v porovnání s rokem 2019 nárůst insolvence. Ilustrační foto: Pixabay.com

Skutečný dopad krize covid-19 zůstane nejasný, dokud podniky nezveřejní své finanční zprávy. Proto Coface simuloval skutečné finanční zdraví podniků. Naše simulace ukazují, že i přes stabilizační účinek vládní podpory se finanční zdraví podniků v roce 2020 znatelně zhoršilo – což by normálně vedlo k nárůstu insolvence.

Podle tohoto modelu měla loni vzrůst insolvence o 19 procent ve Španělsku, o sedm procent v Itálii a po šesti procentech ve Francii a v Německu. To, že místo toho počty insolvencí poklesly, naznačuje, že mnoho insolvencí bylo spíše odloženo, než zastaveno. Loňský rok tak zanechal velké množství „skrytých insolvencí“, které se projeví v budoucnu.

Odhadujeme tedy velikost skrytých insolvencí na přibližně 44 procent insolvencí z roku 2019 ve Francii (22 500), 39 procent v Itálii (4100), 34 procenta ve Španělsku (1600) a 21 procento v Německu (3950). Bez státního zásahu by insolvence byly řádově vyšší. V tomto smyslu je úspěch vlád při záchraně firem malým zázrakem hospodářské politiky. Údaje o platební neschopnosti roku 2020 jsou však do značné míry fikcí.

PSALI JSME:
Záchranný úvěr Smartwings ilustruje úskalí „zombiefikace“

Německo: Bankrotů v automotive přibývá

V Německu Coface odhaduje počet skrytých insolvencí na 3950 (což je 21 % insolvencí z roku 2019 – pozn. aut.). Na začátku pandemie přitom společnost očekávala, že se insolvence v Německu v roce 2020 zvýší o devět procent, ale nakonec poklesly o 15 %.

Tento výsledek je částečně způsoben tím, že německá vláda dočasně uvalila moratorium na insolvenční řízení. Chtěla tak získat čas, aby se mohla v hospodářství pozitivně projevit její stimulační opatření na podporu ekonomiky. I přesto německá odvětví kovovýroby a automobilového průmyslu, která byla v recesi již před pandemií, zaznamenala loni v porovnání s rokem 2019 nárůst insolvence.

Francie: Osud 22 000 firem je nejasný

Ve Francii je nyní podle analýzy Coface až 22 000 firem se „skrytou insolvencí“. Ta se bude postupně projevovat od letoška až do roku 2022. V jednotlivých odvětvích francouzské ekonomiky odhaduje Coface počet skrytých insolvencí na 8600 ve stavebnictví, 1800 v maloobchodu, 1500 ve zpracovatelském průmyslu, 1200 v maloobchodu a 800 v dopravě.

PSALI JSME:
Počet firemních bankrotů byl v únoru druhý nejvyšší za poslední rok

Ačkoliv hospodářská krize ovlivnila jednotlivá odvětví ekonomiky nerovnoměrně, počet insolvencí poklesl ve všech z nich. Bez pomoci Fondu solidarity by u francouzských firem došlo k výraznému poklesu jejich provozních výsledků.

Například v odvětví ubytovacích a stravovacích služeb by tento pokles podle analýzy Coface byl přibližně 109 procent místo vykázaných 17 %. Vliv platební neschopnosti na ztrátu pracovních míst byl díky státní pomoci redukován – ta dosáhla 126 000 ztracených pracovních míst, což je nejnižší úroveň od roku 2006.

Španělsko: Krácení pracovní doby pomohlo

Krácení pracovní doby, ke kterému přistupují mnohé firmy v době pandemie, se ve Španělsku osvědčilo. Výpočty Coface například v maloobchodě naznačují, že tato opatření omezila pokles zisků ve druhém čtvrtletí na propad o 26 procent – ve srovnání s 67% poklesem, k němuž by došlo, pokud by nebyla zavedena kratší pracovní doba.

Tato opatření nicméně nedokázala zabránit ve druhé polovině roku 2020 dramatickému nárůstu platební neschopnosti v odvětví cestovního ruchu – meziročně až o 90 procent. Celkově odhaduje Coface počet španělských firem ve skryté platební neschopnosti na 1 600 (34 % celkové úrovně z roku 2019).

PSALI JSME:
Firmy se připravují na insolvence. Počet návrhů na firemní bankrot výrazně roste

V Itálii Coface odhaduje velikost skrytých insolvencí na přibližně 39 % celkové úrovně v roce 2019 (4100 insolvencí). Podle výpočtů společnosti Coface se ale měla platební neschopnost zvýšit o sedm procent.

Znepokojující výhled

Ne všechny skryté insolvence se však podle Coface projeví již letos. Rozhodující bude kontinuita insolvenčních moratorií, opatření na podporu ekonomiky a podpora firem ze strany bank.

Proces „dohánění“ skryté platební neschopnosti z minulých měsíců v letošním a příštím roce bude přímo úměrný postupnému ukončování protiepidemických opatření a návratu do normálu. Ten zas bude závislé na rychlosti proočkování populace jednotlivých zemí.

Růst počtu insolvencí bude záviset na vůli států pokračovat v poskytování podpory firmám. Zejména proto, že drtivá většina společností začne splácet státem garantované půjčky až od roku 2022 – jako je tomu například ve Francii.

Autor je generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Osmá šokující předpověď pro rok 2021: Úspěšná vakcína proti covidu-19 přinese konec mnoha firem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru