Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert

Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě. Weir své varování pronesl dnes na konferenci Commodities Asia Summit, který pořádá list Financial Times. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Evropa prý nemá dost plynu, a není tak připravena na zimu. 
Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cena plynu dnes vyskočila poté, co německé úřady pozastavily proces certifikace plynovodu Nord Stream 2, která má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Pozastavení certifikace zvyšuje nejistotu stran toho, zda bude EU letos v zimě plynem dostatečně zásobená.

Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent. Nedostatek plynu žene jeho cenu vzhůru, ta se tak dnes přiblížila úrovni 90 eur za megawatthodinu. To je nejvyšší hodnota od 26. října. Vysoké ceny plynu zatraktivňují jako zdroj energie uhlí, a to i poté, co je započítána cena zdražujících emisních povolenek.

Stupňující se sháňka po uhlí vyhání vzhůru také právě cenu emisních povolenek EU. Ty se dnes ocitly na svém historickém cenovém rekordu, 67,75 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Rostoucí cena plynu, uhlí a povolenek je hlavním zdrojem letošního prudkého zdražování elektřiny napříč EU, které už pociťují také české domácnosti.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Pete

  Rostoucí cena energií je přímo daná zavřením atomových elektráren v Německu, vysledkem stavu, kdy se vyplatí nakupovat emisní povolenky a vyrábět elektřinu z uhlí a plynu bude ekonomická apokalypsa celé Evropy. Všem svazákům co to roky plánují zdar .

 2. Ko Kodl

  Jakýpak blackout, když máme soláry a větrníky a vypsali jsme výběrové řízení na dodávku ebonitových tyčí a liščích ohonů.

 3. Ju Jura

  Bezmozci v Bruselu tuto situaci zavinili , ale pořád se snaží vinu svalit na Putina a nyní i na Lukašenka , oni si vážně myslí , že lidé jsou úplní idioti. Čert vem EU i se všemi co pro ni horují a mají z toho profit.

 4. La Lada

  To bude paráda, konečně si užijeme vánoce jako za starých časů – při svíčkách. Jen houšť a většími kapkami. Ta parta komiků v Bruselu asi ale nebude mít aplaus ve stoje.

 5. Pe Petr

  Tak rychle kupujte Tesly aby ten blackout byl co nejdřív.Jak bude všude tma tak se hlupákům v Bruselu možná v těch palicích rozsvítí!

 6. Mi Milano

  Cena plynu dnes dosáhla 99 eur za MWh. Loni na jaře byla 5 eur. Ať žije německá Energiewende, kdy nefunkční FVE a VTE musí suplovat také nesmírně drahá výroba elektřiny z ruského plynu. A se zavřením 6 německých jaderných reaktorů si Němci na blackout zadělají dokonale. Totaler Sieg, oder totale Niederlage, nic jiného Němci nechápou.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB