Evropská ekonomika se vydala směrem vzhůru

Názor
Růst evropské ekonomiky byl revidován směrem vzhůru a polská centrální banka tento týden zvýšila základní úrokovou sazbu o očekávaných 75 bazických bodů na šest procent. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny vzrostl podle revidovaných údajů v prvním čtvrtletí o 0,6 procenta, zatímco předchozí odhad hovořil o 0,3 procenta a analytici očekávali jeho potvrzení.
Bez zahrnutí dat z Irska by mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí zpomalil z 0,5 procenta na 0,3 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapivě výrazná revize v rámci finálního odhadu HDP eurozóny souvisí se zahrnutím vývoje irské ekonomiky. Ta během prvního čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o výrazných 10,8 procenta. Bez zahrnutí dat z Irska by mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí zpomalil z 0,5 procenta na 0,3 procenta.

Za růstem evropské ekonomiky stála vyšší tvorba zásob a čistý export (bez zahrnutí irských dat by však byl čistý vývoz mezičtvrtletně nižší, pozn. aut.), spotřeba domácností naopak mezičtvrtletně o 0,7 procenta klesla pod tlakem protiepidemických restrikcí.

Maďarská inflace v květnu překvapila výraznějším nárůstem. V meziročním vyjádření zrychlila z 9,5 procenta na 10,7 procenta, když se čekalo 10,4 procenta. Nižší oproti očekáváním byl v dubnu růst německé průmyslové produkce. Ta se meziměsíčně zvýšila o 0,7 procenta, zatímco se čekalo 1,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB