Evropská revoluce (7): Investoři by se měli zaměřit na Británii

Téma týdne
Společnost Saxo Bank, specialista na on-line obchodování a investice, publikovala svůj Čtvrtletní výhled na 3. čtvrtletí 2021 na globálních trzích. Kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, obsahuje také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na portfolia klientů. Dnes přinášíme sedmý díl výhledu, komentář makroanaltického stratéga banky, jímž že Kay Van-Petersen.
Britská libra se drží na nejnižší hladině za několik posledních desetiletí a britská centrální banka se začala zabývat možným omezením tzv. kvantitativního uvolňování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud si představíme Evropskou unii jako rozsáhlý konglomerát, je Velká Británie „spin-off firmou“, která umožňuje precizní zaměření na vlastní cíle a uspokojení potřeb akcionářů. A tak mají investoři důvod vsadit na růst britských aktiv i ekonomiky jako celku.

Se sázkou na všeobecný strukturální růst britských aktiv je spojeno několik rizik. Patří sem nové mutace covid-19, vývoj pohraniční situace v Severním Irsku a silnější libra, která může zkomplikovat export. Je tu však i dostatek faktorů, které mluví pro dlouhodobý býčí postoj.

PSALI JSME:
Londýnskou burzu ničí brexit a nové regulace

Například fakt, že teď, když se uklidnily turbulence kolem brexitu, patří britský trh k nejvíce podhodnoceným trhům planety. Londýnský FTSE 100 je jedním z mála významných akciových indexů, které se ještě nevrátily na úroveň před pandemií. Ta v jeho případě činila 7500.

A protože se může pochlubit značnou expozicí vůči cyklickým aktivům, jako jsou finanční instrumenty a komodity, měl by si v prostředí inflace a růstu sazeb vést víc než dobře. A inflace aktiv je mnohem zřetelnější v takových zemích, jako jsou USA nebo Kanada.

PSALI JSME:
Nástup komoditních měn. Dosáhne libra stabilní hladiny?

Navíc se libra drží na nejnižší hladině za několik posledních desetiletí a Bank of England (britská centrální banka, pozn. red.) se začala zabývat možným omezením kvantitativního uvolňování a přechodem na jestřábí politiku. Británie také patří mezi nejproočkovanější země světa, takže lze očekávat výrazné zvýšení výdajů spotřebitelů i firem.

A konečně bude tato země vždycky oblíbenou destinací globálních elit, a pokud se kvůli tomu musí stát off-shore centrem privátního bankovnictví Evropy, budiž.

Autor je makroanalytický stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové ráje už nadnárodní technologické firmy neochrání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Akciové trhy: Včera růst, dnes korekce

Většina evropských akciových trhů v úterý rostla. Bohužel na domácí burze to tak veselé nebylo. Začátek amerického obchodováni a konec evropského mohla ovlivnit spotřebitelská důvěra, která dopadla lépe, než se čekalo.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.