Evropská revoluce (7): Investoři by se měli zaměřit na Británii

Téma týdne
Společnost Saxo Bank, specialista na on-line obchodování a investice, publikovala svůj Čtvrtletní výhled na 3. čtvrtletí 2021 na globálních trzích. Kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, obsahuje také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na portfolia klientů. Dnes přinášíme sedmý díl výhledu, komentář makroanaltického stratéga banky, jímž že Kay Van-Petersen.
Britská libra se drží na nejnižší hladině za několik posledních desetiletí a britská centrální banka se začala zabývat možným omezením tzv. kvantitativního uvolňování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud si představíme Evropskou unii jako rozsáhlý konglomerát, je Velká Británie „spin-off firmou“, která umožňuje precizní zaměření na vlastní cíle a uspokojení potřeb akcionářů. A tak mají investoři důvod vsadit na růst britských aktiv i ekonomiky jako celku.

Se sázkou na všeobecný strukturální růst britských aktiv je spojeno několik rizik. Patří sem nové mutace covid-19, vývoj pohraniční situace v Severním Irsku a silnější libra, která může zkomplikovat export. Je tu však i dostatek faktorů, které mluví pro dlouhodobý býčí postoj.

PSALI JSME:
Londýnskou burzu ničí brexit a nové regulace

Například fakt, že teď, když se uklidnily turbulence kolem brexitu, patří britský trh k nejvíce podhodnoceným trhům planety. Londýnský FTSE 100 je jedním z mála významných akciových indexů, které se ještě nevrátily na úroveň před pandemií. Ta v jeho případě činila 7500.

A protože se může pochlubit značnou expozicí vůči cyklickým aktivům, jako jsou finanční instrumenty a komodity, měl by si v prostředí inflace a růstu sazeb vést víc než dobře. A inflace aktiv je mnohem zřetelnější v takových zemích, jako jsou USA nebo Kanada.

PSALI JSME:
Nástup komoditních měn. Dosáhne libra stabilní hladiny?

Navíc se libra drží na nejnižší hladině za několik posledních desetiletí a Bank of England (britská centrální banka, pozn. red.) se začala zabývat možným omezením kvantitativního uvolňování a přechodem na jestřábí politiku. Británie také patří mezi nejproočkovanější země světa, takže lze očekávat výrazné zvýšení výdajů spotřebitelů i firem.

A konečně bude tato země vždycky oblíbenou destinací globálních elit, a pokud se kvůli tomu musí stát off-shore centrem privátního bankovnictví Evropy, budiž.

Autor je makroanalytický stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové ráje už nadnárodní technologické firmy neochrání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB