Evropské akcie tento týden pokořily zámořské, Praha oslabila

Názor
Vypadá to, že akciové trhy zastínil mrak v podobě obav z rychlejšího zvyšování sazeb americkou centrální bankou, Fedem. Makrodata v podobě žádostí o podporu v nezaměstnanosti také nepomohla.
Evropské akciové trhy byly tentokráte lepší amerických. Důvodem je pozitivní pondělní obchodování, kdy bylo v USA zavřeno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V plném proudu je výsledková sezóna za poslední kvartál minulého roku. V americkém indexu S&P500 reportovalo již asi 85 procent společností a většina (71 %) z těch, co zatím reportovaly, překonala očekávání.

Za mořem měli kratší týden o pondělní svátek. Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P500 tento týden mírně ustoupil ze svých rekordních hodnot. V pátek otevřel silnější zhruba o tři desetinky a za celý týden to vypadá, že za celý týden ztratí asi 0,3 procenta a zkoriguje tak předchozí zisky.

Index S&P500 sice historické maximum nepřekonal, ale nahradil ho jiný. Průmyslový index Dow Jones roste již třetí týden v řadě (za celý týden asi +0,4 %) a ve středu dosáhl nových maxim. Což ukazuje na to, že se investoři vrací do cyklických odvětví a sázejí na ekonomické oživení.

Evropské akciové trhy (index Stoxx Europe 600) byly tentokráte lepší amerických. Důvodem je pozitivní pondělní obchodování, kdy bylo v USA zavřeno. V pondělí a pátek trhy rostly, uprostřed týdne klesaly. V samotný pátek index Stoxx Europe 600 roste o +0,51 procenta (krátce před koncem obchodování – pozn. aut.) a za celý týden by to pak mělo být zhodnocení o asi +0,2 procenta.

PSALI JSME:
Pozitivní nálada na obou zbězích Atlantiku. Za mořem nové rekordy

Pražská burza

Hlavní index pražské burzy PX dnes (pátek 19. 2. 2021) oslaboval asi do poloviny seance a pak vlivem pozitivního obchodování v okolních trzích rostl a ztráty postupně mazal. Nakonec to ale nestihl a páteční skóre se zastavilo na -0,17 procenta, 1 054,36 bodů. Mírný pokles kontrastoval s výkonem ostatních evropských burz, které rostly. Za celý týden pak pražská burza ztratila 0,57 procenta. Jde o druhý týdenní pokles v řadě.

Na rozdíl od minulého týdne, byl ten stávající chudý na podstatné kurzotvorné zprávy. Z jednotlivých společností za celý týden předvedla nejlepší výkon Česká zbrojovka (CZ), která surfuje na vysoké vlně způsobené akvizicí legendární společnosti Colt. Jen za tento týden vzrostla cena jejích akcií o 7,53 procenta na 400 korun, což spolu s růstem 5,08 procenta v předchozím týdnu znamená vysoké zhodnocení jejích akcií o třináct procent za dva týdny. Ještě jedna statistika k České zbrojovce, od začátku tohoto roku cena akcií vystřelila o 36 procent.

Pěkný růst o 3,56 procenta na 78,50 Kč předvedla Moneta Money Bank a dostala se tak těsně pod úroveň dobrovolné nabídky na odkup akcií od PPF. Ta nabízí akcionářům Monety, že jejich akcii koupí za 80 korun. Mezi největší zaostalce patří tentokrát ČEZ, který oslaboval zejména na konci týdne a za tento týden odevzdal 3,53 procenta (520 Kč), a to bez podstatných kurzotvorných událostí a v prostředí vysokých cen elektřiny. Dále se nedařilo Kofole (-1,9 %, 258 Kč) a Stocku (-1,79 %, 82,5 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru