Evropské akciové trhy tlačí dolů další vlna nákazy

Obchodování na starém kontinentě i za mořem mělo v tomto týdnu podobný průběh. První a poslední obchodní seance týdne byly pozitivní (samozřejmě ne na covid – pozn. aut.). Střed týdne ovšem nikoli, indexy byly pod prodejním tlakem. Bez pochyby za to může další vlna onemocnění covid-19. Navíc nepomohla ani horší makrodata a obava o (ne)schválení pomocného balíčku v USA.
Slušně se tento týden předvedl na pražské burze také Avast (+2,4 % t/t) a potvrzuje tak, že technologické akcie jsou nyní brány jako bezpečný přístav. Foto: Avast

Hlavně v USA opět začala výsledková sezóna a povzbudivé je, že výsledky jsou v drtivé většině lepší než odhady. To by mělo být pro akciové trhy příznivé. ALE, bohužel tradičně je tu ale, v meziročním srovnání to až taková krása není. Ano, jedná se o další pokles kvartálních výsledků/reportů, a to již několikátý v řadě. Prostě výsledky firem zůstávají nižší, tedy horší než před rokem.

Pokud jde o jediné dva zelené dny tohoto týdne, kdy akciové trhy rostly, tak pondělí se ještě vezlo na pozitivní vlně předchozího týdne, v pátek pomohla lepší makrodata. Evropské akciové trhy uzavíraly krátce před koncem pátečního obchodování přesvědčivě v plusu, kolem 1,5 procenta. V součtu celého týdne to ale bude propad o půl procenta (index Stoxx Europe 600).

Americké trhy otevřely v pátek kolem půl procenta v plusu a vypadalo to, že zisky dále rozšíří. Týdenní hodnocené je na rozdíl od Evropy daleko lepší, když týdenní zisk by měl být více než procento.

Pražská burza

Po minulém růstovém týdnu, prvním po pěti záporných týdnech, své zisky v tomto týdnu pražská burza nerozšířila. Tři ku dvěma, takové je skóre klesajících a rostoucích dnů obchodování na pražské burze. Za celý týden hlavní index PX klesl o 0,6 procenta.

V samotný pátek akcie na pražské burze slušně rostly. Index si připsal solidních +1,1 procenta. Nejlépe na tom byla Komerční banka (+3,3 %) a Avast (+3,0 %). Na opačném konci se krčili operátor O2 (-0,46 %) a pojišťovna VIG (-1,5 %).

Připomínáme, že tento týden už se neobchodovalo emisí mediální skupiny CME (poslední obchodní den byl ve čtvrtek 8. 10. 2020). Akcie zanikly po dokončení fúze s PPF (13. 10. 2020) a investoři dostali za své akcie 4,58 dolaru za akcii (cca 106,5 Kč).

Vítězem tohoto týdne jsou na pražském parketu akcie Stock Spirits se ziskem +8,2 %, když prakticky celý týden neznaly jiný směr než vzhůru. Bez podstatných kurzotvorných operací titul odolal i přísnějším restriktivním opatřením. Slušně se předvedl také Avast (+2,4 % t/t) a potvrzuje tak, že technologické akcie jsou nyní brány jako bezpečný přístav. Nejvíce během tohoto týdne ztratily finanční instituce, a to od mínus dvou do mínus čtyř procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie českých vývojářů eMan vyletěly hned první den obchodování téměř o třetinu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Německá burza vystoupala na nové maximum

Zatímco 16. března 2020 dosahoval index DAX úrovně 8 256 bodů, dnes vystoupal na úroveň 14 185 bodů. Investoři tak mohli dosáhnout na zhodnocení ve výši 72 procent za necelý rok.

Věštec z Omahy napsal dopis investorům

Warren Buffett je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Jako jeden z nejbohatších lidí na světě bydlí ve starém domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Přestože již oslavil devadesáté narozeniny, jeho investiční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru