Evropské banky se propadly na nové minimum

Názor
HSBC a Societe Generale před několika dny oznámily své výnosy za 2. čtvrtletí. Jejich výše byla nepříjemným překvapením, které znovu otřáslo důvěrou spotřebitelů v bankovní sektor. HSBC navíc předpovídá, že kvůli pandemii COVID-19 dosáhnou úvěrové ztráty 13 miliard dolarů.
HSBC se musí potýkat s nepříznivými faktory, jako jsou zpomalení ekonomiky, vyšší úvěrové ztráty, zejména mezi komerčními zákazníky, a nízká a plochá výnosová křivka. Foto: FAEI.cz

HSBC se musí potýkat s nepříznivými faktory, jako jsou zpomalení ekonomiky, vyšší úvěrové ztráty, zejména mezi komerčními zákazníky, a nízká a plochá výnosová křivka. V případě Société Générale se k těmto potížím přidává ještě upadající obchodování, které vedlo ve 2. kvartále k překvapivé čisté ztrátě 1,3 miliardy euro.

V důsledku toho se evropské banky propadly o jedno procento na nové minimum, jaké nepamatujeme od roku 2009. Index celkového výnosu STOXX 600 Banks měl o 57 % nižší hodnotu než v roce 2001, kdy byl založen, a je pouze o 19 % výše, než bylo minimum dosažené v roce 2009.

PSALI JSME:
Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácejí v problémech

Centrální banky i soukromé komerční banky jsou nyní v podstatě jen prodlouženou rukou vlády. I když byly komerční banky v posledních sto letech obecně vzato výdělečnými podniky, kvůli politice centrálních bank a stále přísnější regulaci sektoru se stalo soukromé komerční bankovnictví jakousi „veřejnou službou“ s velmi nízkou profitabilitou a omezeným růstovým potenciálem.

Kvůli covid-19 začaly mnohé vlády vydávat úvěrové garance, aby banky nepřestaly poskytovat půjčky, čímž se celý sektor dál přibližuje jakýmsi kvazivládním úvěrovým institucím. Celkově není snadné udržet si v případě bank optimismus, což platí dokonce i pro ty americké, a podle nás je třeba snížit jejich zastoupení v investičních portfoliích (underweight) bez ohledu na to, z jakého pocházejí regionu.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dvě největší německé banky chystají sloučení, odbory i akcionáři se děsí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru