Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl.
Rusko několikanásobně navýšilo výrobu klíčových zbraní a tento mocný impuls se přelévá do dalších částí ekonomiky. Ilustrační foto: armyinform.com.ua – https://armyinform.com.ua/2022/03/21/u-zaporizkij-oblasti-vpolyuvaly-vladimira/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116332228

Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

V Rusku jsou ovšem činné i některé další evropské banky. Dobře tam vydělávají na vysokých úrokových sazbách, které musela ruská centrální banka nastavit hned po Putinově invazi na Ukrajinu a prvních sankcích, aby zabránila kolapsu ruské ekonomiky.

Tudíž třeba zmíněná Raiffeisenbank od invaze více než ztrojnásobila hrubý zisk v Rusku. Dokonce od invaze navýšila počet svých zaměstnanců v Rusku o sedm procent. Citelně vyšší zisky má v Rusku dnes – v porovnání s dobou před invazí – také třeba italská bankovní skupina UniCredit.

Vedle vysokých úrokových sazeb je zdrojem markantního nárůstu ziskovosti evropských bank v Rusku tamní válečná ekonomika, jež se rozjela takovým způsobem, že to dělá vrásky na čele samotným vrcholným ruským představitelům, jak uvádí ve svém aktuálním vydání magazín Businessweek.

Rusům, kteří se vyhnuli odvodu, se v současnosti finančně nebývale daří, což jen upevňuje jejich podporu Putinovu režimu. Ruská ekonomika se ale přehřívá a „nejsou lidi“. Domácnosti uskutečňují celkem vydatnou spotřebu, zatímco jsou přitom schopny ještě navyšovat úspory.

Výrobu klíčových zbraní navýšilo Rusko několikanásobně, přičemž tento mocný impuls se přelévá do dalších částí ekonomiky. Sankce na ruský vývoz jsou nevynutitelné, jak konstatují samotné západní organizace, například ty mající v gesci pojištění tankerů.

Ty měly představovat klíčový nástroj v zastropování cen ruské námořně vyvážené ropy. Toto zastropování se právě nedaří vynucovat, neboť ve službách Ruska operuje rozsáhlá stínová flotila tankerů. Její neoficiální status umožňuje obcházení sankcí.

Putinův režim i proto v tomto roce pořádně kasírovat na prodeji ropy a plynu, a to právě navzdory západním sankcím, jak uzavírá nová analýza agentury Bloomberg. Ruský rozpočet letos podle ní může počítat s meziročně o zhruba 20 procent vyššími příjmy z ropy a plynu, v přepočtu jde o přibližně 2,9 bilionu korun. Zmíněných zhruba dvacet procent tedy odpovídá nějakým 500 miliardám korun.

Přes určité potíže s přesměrováním plynu z Evropy do Asie ovšem ruská válečná ekonomika jede na plné obrátky, z čehož těží i ruský spotřebitel a zmíněné evropské banky v Rusku setrvávající.

Ruský dluh se přitom má až minimálně do roku 2029 udržet velice nízko, pod úrovní 25 procent hrubého domácího produktu (HDP), jak plyne z nové prognózy Mezinárodního měnového fondu. Bude tak i za pět let bezmála pětkrát nižší než třeba dluh Francie.

Pokud tudíž chce Západ ve střetu s Ruskem uspět, musí sundat růžové brýle vyhlížející brzké ruské hospodářské zhroucení. Musí si přiznat třeba to, že sankce sice možná částečně zabraly na Gazprom, ale na Rusko jako celek zatím příliš ne.

Čím dříve Západ růžové brýle sundá, tím dříve bude sám schopný přejít na ekonomický režim více odpovídající válečným potřebám. V něm už Rusko je. A právě válečná ekonomika je, jak vidíme, Rusku mocným růstovým impulsem.

A že je válečná ekonomika neudržitelná? Možná ano, možná ne. To uvidíme, až pokud – pokud vůbec – se Rusko vážně zhroutí. Zatím tomu ale nic moc nenasvědčuje. A nezapomeňme: Z Velké hospodářské krize 30. let dostal podle řady ekonomů Spojené státy nikoli Rooseveltův Nový úděl, ale teprve válečné zbrojení spjaté s druhou světovou válkou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB