Evropské ceny uhlíku v býčím režimu

Názor
Cena evropských povolenek na emise oxidu uhličitého v posledních měsících klesá spolu s komoditami a nyní se poprvé dostala pod symbolických 100 eur za tunu CO2, kterých dosáhla v prvním čtvrtletí.
Světová banka uvádí, že téměř čtvrtina všech celosvětových emisí CO2 je nyní pokryta iniciativami na stanovení cen uhlíku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průmyslová výroba v Evropě je odolná, ale stále oslabuje, což snižuje poptávku po povolenkách na znečišťování, zatímco obrovský propad ceny zemního plynu o 80 procent vedl k menšímu přechodu z plynu na uhlí a k menší poptávce po povolenkách.

Tato cyklická slabost však skrývá průchod strukturálních reforem, které mají snížit nabídku povolenek a zvýšit poptávku. To pravděpodobně v dlouhodobém horizontu povede pouze k růstu cen.

Parlament EU minulý měsíc schválil rozsáhlé plány na rozšíření svého systému obchodování s emisemi (ETS), zvýšení nákladů na znečištění a globalizuje jej pomocí systému přizpůsobování hranic.

Plány:
1) Provést hlubší snížení emisí znečišťujících látek v EU na 62 procent do roku 2030 oproti roku 2005.
2) Snížit nabídku postupným zrušením bezplatných povolenek na emise CO2 do roku 2034 a odstraněním 90 milionů povolenek z trhu v roce 2024.

3) Zvýšit poptávku spuštěním trhu ETS pro budovy a dopravu v roce 2027 a rozšířením o námořní dopravu od roku 2024.
4) Postupně zavést od roku 2026 poplatek za překročení hranice EU pro emise oxidu uhličitého. Tím se trh ETS účinně globalizuje vzhledem k roli Evropy jako největšího vývozního trhu pro 80 zemí.

Světová banka uvádí, že téměř čtvrtina všech celosvětových emisí CO2 je nyní pokryta iniciativami na stanovení cen uhlíku. Čínský systém, zavedený v roce 2021, je největší na světě a pokrývá devět procent všech globálních emisí. Systém EU je druhý největší a pokrývá 3,2 procenta celosvětových emisí.

Funguje od roku 2005, takže je nejstarší. Jeho cena v rámci systému ETS se od roku 2020 zvýšila pětinásobně, částečně v očekávání těchto právě schválených reforem, a předstihla ostatní trhy s uhlíkem od Kalifornie po Spojené království (viz graf výše, pozn. aut.). Tento trh vygeneroval v roce 2022 odhadem 34 miliard dolarů příjmů, které se vracejí vládám EU na investice do opatření v oblasti klimatu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena emisní povolenky EU bude stoupat. Zdraží tím nejen elektřina, ale i cukr nebo tvrdý alkohol

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. Tuzemská ekonomika tak podle revidovaných dat Českého statistického úřadu v prvním letošním kvartále mezičtvrtletně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB