Evropské ceny uhlíku v býčím režimu

Názor
Cena evropských povolenek na emise oxidu uhličitého v posledních měsících klesá spolu s komoditami a nyní se poprvé dostala pod symbolických 100 eur za tunu CO2, kterých dosáhla v prvním čtvrtletí.
Světová banka uvádí, že téměř čtvrtina všech celosvětových emisí CO2 je nyní pokryta iniciativami na stanovení cen uhlíku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průmyslová výroba v Evropě je odolná, ale stále oslabuje, což snižuje poptávku po povolenkách na znečišťování, zatímco obrovský propad ceny zemního plynu o 80 procent vedl k menšímu přechodu z plynu na uhlí a k menší poptávce po povolenkách.

Tato cyklická slabost však skrývá průchod strukturálních reforem, které mají snížit nabídku povolenek a zvýšit poptávku. To pravděpodobně v dlouhodobém horizontu povede pouze k růstu cen.

Parlament EU minulý měsíc schválil rozsáhlé plány na rozšíření svého systému obchodování s emisemi (ETS), zvýšení nákladů na znečištění a globalizuje jej pomocí systému přizpůsobování hranic.

Plány:
1) Provést hlubší snížení emisí znečišťujících látek v EU na 62 procent do roku 2030 oproti roku 2005.
2) Snížit nabídku postupným zrušením bezplatných povolenek na emise CO2 do roku 2034 a odstraněním 90 milionů povolenek z trhu v roce 2024.

3) Zvýšit poptávku spuštěním trhu ETS pro budovy a dopravu v roce 2027 a rozšířením o námořní dopravu od roku 2024.
4) Postupně zavést od roku 2026 poplatek za překročení hranice EU pro emise oxidu uhličitého. Tím se trh ETS účinně globalizuje vzhledem k roli Evropy jako největšího vývozního trhu pro 80 zemí.

Světová banka uvádí, že téměř čtvrtina všech celosvětových emisí CO2 je nyní pokryta iniciativami na stanovení cen uhlíku. Čínský systém, zavedený v roce 2021, je největší na světě a pokrývá devět procent všech globálních emisí. Systém EU je druhý největší a pokrývá 3,2 procenta celosvětových emisí.

Funguje od roku 2005, takže je nejstarší. Jeho cena v rámci systému ETS se od roku 2020 zvýšila pětinásobně, částečně v očekávání těchto právě schválených reforem, a předstihla ostatní trhy s uhlíkem od Kalifornie po Spojené království (viz graf výše, pozn. aut.). Tento trh vygeneroval v roce 2022 odhadem 34 miliard dolarů příjmů, které se vracejí vládám EU na investice do opatření v oblasti klimatu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena emisní povolenky EU bude stoupat. Zdraží tím nejen elektřina, ale i cukr nebo tvrdý alkohol

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.