Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Názor
Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně stagnovala. Tamní HDP vzrostl mezičtvrtletně o 0,1 procenta a jeho meziroční pokles se zmírnil o desetinu na -3,9 procenta. Výsledek byl v souladu s tím, co trh očekával.
Velké ekonomiky eurozóny, které se na konci loňského roku potýkaly s koronavirovou pandemií, si vedly nad očekávání dobře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Německou ekonomiku od listopadu sužuje lockdown, který tvrdě dopadá především na sektor služeb a maloobchodu. Restriktivní opatření se však nedotkla průmyslu, který v loňském čtvrtém čtvrtletí vykazoval oslnivé výsledky a pomohl tak předejít dalšímu poklesu ekonomiky. V celoročním vyjádření se však hospodářský útlum Německu nevyhnul, vlivem hlubokého propadu ve druhém čtvrtletí, když se tamní HDP za celý rok 2020 snížilo o zhruba pět procent.

Stále dobře si na začátku letošního roku vedl také německý trh práce. Počet nezaměstnaných totiž v lednu klesl o 41 tisíc, a to i přes nepříznivý sezónní efekt, který standardně tlačí lednovou nezaměstnanost vzhůru. I z tohoto důvodu čekal trh nárůst počtu nezaměstnaných v průměru o 7,5 tisíce. Sezonně očištěná míra nezaměstnanosti tak o jednu desetinu klesla na šest procent.

Nad očekávání dobře se s koronavirou pandemií na konci loňského roku potýkaly také další velké ekonomiky eurozóny, jmenovitě Španělsko a Francie.

PSALI JSME:
Německá inflace výrazně ožila

Španělský hrubé domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil mezičtvrtletně o 0,4 procenta, zatímco analytici v průměru počítali s jeho poklesem o 1,4 procenta. Meziročně španělská ekonomika poklesla o 9,1 procenta, tedy srovnatelně jako ve třetím čtvrtletí.

V pozitivním slova smyslu překvapily i výsledky francouzské ekonomiky, která klesla mezičtvrtletně o 1,3 procenta, zatímco trh čekal propad o čtyři procenta. Data HDP za poslední ze čtyř největších ekonomik eurozóny, tedy za Itálii, budou zveřejněna příští úterý.

Celkově to však vypadá, že evropská ekonomika se v posledním čtvrtletí loňského roku vyhnula hlubšímu propadu. Začátek letošního roku je však opět spojen s velkou mírou nejistoty, když převážná část evropských ekonomik vstoupila do nového roku s přetrvávajícími omezeními.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika vloni vzrostla o 2,3 %

Zavřít reklamu ×
  1. Zdrogované vedení EU v Bruselu položí Evropu do 10 let…První problém bylo nezvládnutí migrace,druhý problém konec spalovacích motorů v roce 2025 a poslední problém neschopnost zařídit vakcínu především pro ČR,která je s Covidem 19 na nejhorším stupni v celé Evropě.Brusel měl vyjednat přednostně dodávky vakcín do ČR.Německo je na tom 3x lépe s Covidem a přesto se dodává víc do Německa než do kolabujícího Česka.Nikdy nepochopím čím myslí zdrogované vedení v Bruselu.

    • Co třeba nějaký,hmatatelný důkaz,že vedení EU je pod vlivem návykových látek ? Pokud jej nemáš,tak tu jen blbě cintáš nesmysly !!

      • Např.Randsdorf……To co prováděl žádný člověk nemůže za normálních okolností udělat…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru