Evropské obranné firmy zažívají raketový růst: Ocenění se srovnalo s luxusními značkami

Růst vojenských výdajů v Evropě vynesl obranné společnosti tak vysoko, že se jejich ocenění vyrovná ocenění velkých výrobců luxusního zboží. Obranný sektor, který byl historicky považován za oblast s nízkými maržemi, se stal oblastí s vysokým růstovým potenciálem, přičemž investoři skupují akcie rychleji, než analytici dokáží revidovat své cílové ceny.
Obranný sektor se v očích investorů stal oblastí s vysokým růstovým potenciálem. Ilustrační foto: Enno Heidtmann – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16223815
Obranný sektor se v očích investorů stal oblastí s vysokým růstovým potenciálem. Ilustrační foto: Enno Heidtmann – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16223815

Předpokládané (forwardové, pozn. aut.) ocenění koše akcií evropských obranných společností v posledních týdnech prudce vzrostlo a vyrovnalo se průměrnému P/E evropských výrobců luxusního zboží, píše agentura Bloomberg s odvoláním na údaje společnosti Goldman Sachs.

Akcie německého výrobce tanků a munice Rheinmetall AG se od začátku roku 2025 téměř zdvojnásobily. To vedlo k rekordnímu nárůstu očekávaného ocenění akcií této společnosti – nyní se nachází mezi lídrem luxusního trhu LVMH a společností Hermès, výrobcem ikonických kabelek Birkin, uvádí agentura Bloomberg.

Rally se dotkla i dalších evropských výrobců zbraní, včetně společností Thales a Leonardo. Burzovní býci zakládají svůj optimismus na slibech německé vlády, že vynaloží stovky miliard eur na obranu, a o přání vedení EU následovat jejich příkladu.

Dne 11. března vyskočily akcie společnosti Rheinmetall o další čtyři procenta poté, co německá strana Zelených prohlásila, že je připravena dosáhnout dohody s vládou o výdajích na obranu již tento týden.

Analytici nestíhají držet krok s touto rally. Od začátku roku průměrná cílová cena akcií společnosti Rheinmetall vzrostla o více než 60 procent, ale výhled na příštích 12 měsíců naznačuje růst pouze o pět procent.

Co říkají analytici

„Vyhlídky růstu těchto (obranných) společností jsou dnes zcela jiné než před šesti měsíci,“ citovala agentura Bloomberg manažera fondu Amati Global Investors Grahama Benkeho. „Možná se nyní zdají být drahé, ale to jen proto, že trh a Wall Street ještě neměly čas zvýšit odhady zisků,“ doplnil Benke.

„Trh diskutuje o tom, zda lze v tomto odvětví očekávat dvouciferný růst zisků,“ řekl Robert Lancastle ze společnosti J O Hambro, která vlastní akcie společností Thales, Leonardo a Saab. „Pokud je dvouciferný růst reálný – a my si nemyslíme, že je nemožný – pak například akcie Thales nevypadají příliš draze,“ dodal.

Někteří analytici se domnívají, že ocenění je již příliš nadsazené, zejména proto, že akcie společnosti Rheinmetall od února 2022 vzrostly více než desetinásobně.

Analytik společnosti Warburg Research Christian Kers minulý týden snížil doporučení pro Rheinmetall z „koupit“ na „držet“ a upozornil, že hodnota akcií již odráží předpokládané zvýšení vojenských výdajů na tři procenta hrubého domácího produktu. „V tomto kontextu doporučujeme investorům, aby realizovali zisky,“ uvedl.

Goldman Sachs a JPMorgan Chase se domnívají, že růstový potenciál pro akcie obranného průmyslu v Evropě ještě není vyčerpán. „Evropské obranné společnosti začínají vypadat draze i ve srovnání s americkými firmami, ale očekávání růstu jsou tak vysoká, že se stále jeví jako spravedlivě oceněné,“ napsal 7. března tým analytiků Goldman Sachs pod vedením Guillauma Jeissona.

Analytici JPMorgan pod vedením Mislava Matejky uvedli, že „zůstali optimističtí ohledně obranného sektoru“ i v případě, že Ukrajina a Rusko uzavřou příměří.

Kontext

V Evropě byl za velkého zájmu investorů spuštěn první burzovně obchodovaný fond zaměřený výhradně na evropský obranný sektor. WisdomTree Europe Defence Ucits ETF vstoupil na burzu v Miláně a Frankfurtu 11. března a na londýnské burze se začne obchodovat 12. března, informoval britský list Financial Times.

ETF portfolio zahrnuje 20 evropských výrobců civilního a vojenského vybavení, obranné elektroniky a vesmírných technologií. Fond neinvestuje do společností, které se podílejí na vývoji mezinárodně zakázaných zbraní, jako je kazetová munice a protitankové miny.

Rheinmetall má největší podíl v indexu, který tvoří 18 procent fondu. Následují italská společnost Leonardo (15 %), švédský Saab a britská BAE Systems (po 10 %) a francouzská Thales (9 %).

Silná koncentrace aktiv v omezeném počtu společností je obvykle varovným signálem pro fondy s úzkým zaměřením. Nicméně WisdomTree přičítá vysokou expozici společnosti Rheinmetall skutečnosti, že její akcie od začátku roku téměř zdvojnásobily svou hodnotu.

Jak poznamenává Financial Times, dosavadní ETF registrované v Evropě většinou nabízely globální expozici. Od začátku roku investoři silně investovali do dvou největších obranných ETF: VanEck Defence Ucits a HANetf Future of Defence. Oba fondy jsou z více než 50 procent zaměřeny na americké společnosti.

Zatímco obranný sektor v Evropě stále čelí otázkám ohledně dlouhodobé udržitelnosti vysokých ocenění, vysoký růst vojenských výdajů naznačuje, že tento trend může pokračovat i v následujících letech. S rostoucími očekáváními ohledně budoucího vývoje jsou obranné firmy vnímány jako atraktivní příležitost pro investory, kteří stále hledají růstové možnosti.

Nicméně, vzhledem k rychlému růstu hodnoty akcií je otázkou, zda trh již není v určité míře přehřátý. Jakékoli změny v geopolitické situaci nebo rozhodnutích vlád mohou mít výrazný dopad na další vývoj tohoto sektoru. Investoři budou muset pečlivě zvážit, jak se k těmto změnám postavit a zda je stále výhodné držet akcie v tomto rychle se měnícím prostředí.

Autor je vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom24
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Lu Lubajs

    Když posledně takhle Evropa zbrojila, skončilo to totální devastací Evropy a desítkami milionů mrtvých. Dění v Evropě pod vládou liberálů už silně připomíná 30 léta minulého století. Bohužel vládnoucí elity Evropy vždycky měly tendenci nakupené politické, ekonomické i společnské problémy řešit velkou válkou. Všechno zničit, snížit stavy lidí a potom znova stavět na nových základech. Obávám se, že proto taky se rozhodly tak masivně zbrojit. Rozhodně se nebude zbrojit proto aby ty zbraně potom ležely bez užitku ve skladech.